Snak

Mere indhold efter annoncen
HOLD OP der tudes meget her i tråden!
Ærlig talt, Saviola, du når ikke ind til de brugere i denne tråden.


Jeg vil også sige stor respekt for Saviola der forsøger og sågar overraskende sobert fra en FCK fan.
@Corner11 men du får det vendt forkert.... Dem der tuder er FCK, eller rettere deres fans. Alle andre siger at tingene nu engang er som de er...

Også er der en flok FCK fans der tuder over alle de andre... og nu går det åbenbart ud over stakkels FCK.
The ancient Greeks were the first ones to say an unexamined life is not worth living. They don't tell you of course what we found out, an examined life not that fascinating either.
@FcKronen

Stop nu lidt.
Det er ikke sandt at FCK ikke har haft det dobbelte. Det er først i det sidste år at FCM har hentet ind procentvis på FCK.
Før det og da FCM var ejet af Benham havde FCM et budget på lige omkring det halve af FCK.
Så de point passer vist meget godt.


Helt ærligt, lad være med at fortælle mig at jeg skal stoppe, når du tydeligvis ikke aner noget om emnet vi snakker om.

Her er en artikel fra 2021, der fortæller at FCM´s spillerbudget er på 125 millioner om året, samt at FCK´s er på 170 millioner.

Som du selv nævner, er FCM kommet endnu tættere på i de seneste år. (Prøver at finde noget dokumentation frem)

Så i 2021 var FCK´s sportslige budget ca 35% større - men vi leverer dobbelt så gode sportslige resultater i international sammenhænge.
Hvordan kan det så hænge sammen? Så burde vores spillerebudget jo være 100% højere end FCM´s, ifølge logikken herinde?

https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/her-er-superliga-klubbernes-millionbudgetter
Bologna I FCK I Liverpool I 1860 München
@Savi

Men som sagt, det klinger hult at pege fingre af dem som giver mest til festen.
Der er en der har fremlagt de danske klubbers bidrag til listen og FCK har bidraget dobbelt så meget som f.eks FCM.

Det til trods for, at FCK´s økonomiske setup LANGT FRA er 2x højere end FCM´s.


Sjovt - For jeg kan finde disse tal fra lige før sæsonen startede..

Klub Spillerbudget Personaleomkostninger Afskrivninger
FC København 325,2 309,1 104,9
FC Midtjylland 144,4 119,4 60,4

Det er da meget dobbelt så stort?
Lifetec

Ok, det var så slemt, det troede jeg faktisk ikke.
Det vil sige at tager vi de point der er lavet af Danske hold i Europa vs. budget.
Så har FCM gjort det langt bedre end FCK.
Tak :-) Nu kan jeg sove godt igen....
Sådan er det når det er købehavn der skal trække hele læsset. Tak til de andre danske klubber for ingenting. Jeg håber i ryger hurtigt ud af Europa i år.

Jeg skal lige forstå. Trækker FCK læsset for Danmark, eller trækker de bare læsset for FCK. Du skriver det som om du ikke håber andre hold, end FCK kommer i gruppespil - så spiller de vel ikke for Danmark, men kun for FCK.
Man kunne også håbe på, at alle 4 hold kommer i europæisk gruppespil i næste sæson - det ville være godt for Dansk fodbold, og sandsynligvis også gøre det nemmere for FCK at vinde mesterskabet, da de har en bredere trup, end FCM og Brøndby.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg plejer at se det lidt todelt om det er godt FCK og andre danske hold klare sig godt - Mit gør ikke.

Det kan sagtens være godt for Dansk fodbold generelt at et par hold virkelgi tager fra europæisk, samtidig med at det er skidt for den klub man holder med.
Som fan af mit hold, håber jeg ikke FCK, FCM osv. kommer ret langt, for det skal de danske hold først gøre når mit hold er fast inventar til de Europæiske pladser - Men som fan af Dansk fodbold og ikke så meget de store internationale ligaer, så er der trods alt en lille glæde over DAnmark kommer på kortet.

To-delt følelse
@LifeTec

He, he, nej nærmere 2,5 gange højere :-)

https://steenhouman.com/2023/06/27/hvordan-slutter-superligaen-2023-24/

(Der er selvfølgelig forskellige måder at opgøre det på).


Tak for, som den første, at linke til lidt faktuelt!

Som du selv siger, kan tingene regnes ud på mange måder, og denne opgørelse er jo ikke helt sand i forhold til virkeligheden.
Med i personaleomkostninger, hører udbetaling af bonusser også til.

Jeg kan love dig for, at der er udbetalt meget i bonus grundet FCK´s daværende mesterskab, samt den efterfølgende europæiske kampagne.
Det er alt fra spillere, trænere og ledere som kan få millionbonusser ved sådan en omgang.
Derfor ser tallene voldsomme ud.

Dér det er interresant at kigge, er på transfersummer og lønkroner (uden bonusser)
Uden at have evidens for det (er i gang med at lede), så mener jeg at have læst, at FCM er hentet gevaldigt ind på FCK de senere år, grundet FCK´s ejeres uvillighed til at geninvistere afkastet i fodboldforretningen.
Bologna I FCK I Liverpool I 1860 München
Eneste jeg får ud af denne debat er, at jeg for alt i verden håber Randers vinder i Parken i morgen. Og det er ikke fordi jeg er fan af Randers. Shit hvor findes der mange selvfede FCK-fans. Der er jo ulideligt de mener de er en så stor gave til dansk fodbold.
Jeg kommer aldrig til at gå så meget op i koefficentspoints at jeg vil sige åh nej til at et hold har vundet en turnering på fair vis. Tillykke til Olympiakos.
Vejle Boldklub
@VejleSåArsenal

Det er fint og flot, at FCK er kommet til, hvor de er i dag. Men meget af den succes er jo hentet på, at klubben geografisk ligger hvor den gør. Det tiltrækker selvsagt interesse og penge i langt højere grad end vi ser det i f.eks. Vejle. Det skal ikke være en undskyldning, men blot for at pointere, at fundamentet for succes er langt bedre i det københavnske end i resten af landet.


Delvis enig, helt klart.

Men vi har også set hvordan Brøndby har gjort indtog i Jylland, til trods for at være lokaliseret i Københavns området.

Hvis det kan ske den ene vej, kan det også ske den anden vej :)
Bologna I FCK I Liverpool I 1860 München
Annonce