Snak

Mere indhold efter annoncen

1. og 2. division skifter navn

man 11. jul 2016
Bet25 Ligaen og KanalSport Divisionen skifter navn, så de to rækker nu hedder 1. division og 2. division.

Læs hele nyheden her
Skifter de ikke navn ret ofte?

Det er lidt kedeligt med alle de navneændringer.
Overraskende. Læste overskriften og gik ud fra at man havde taget konsekvensen af den nye ligastruktur og ændret navnet til 2., 3., 4. og 5. division, nu når Superligaen kun har 6 hold.
Er overskriften ikke totalt misvisende og i yderste fald forkert? Det er vel i virkeligheden den 2. og 3. bedste række i Danmark der skifter navn eller som teksten i artiklen præcisere: "Bet25 Ligaen og KanalSport Divisionen" der skifter navn.

Det interessante er vel hvorfor man ikke har kunne sælge navnene til en ny sponsor for dermed at skaffe flere penge til sporten?
Jeg siger jo bare min mening
....nu når Superligaen kun har 6 hold
Hvem er de 5 øvrige hold? Jeg mener helt bestemt AC Horsens rykkede op ;-)
AC Horsens - https://www.lundstipsforening.dk/
Hvorfor ikke 2 og 3 division?
1 division er jo ikke den bedste liga i landet, men det lyder sådan
På Island hedder 1. division : Inkasso-deildin

Måske RKI kunne bruges herhjemme

*LOL*
Sic parvis Magna : Storhed begynder i det små ———-Slava Ukraini
Haha!...Inkasso-deildin. Er der egentlig andre, end de kommercielle medier, der bruger de der sponsorerede titler på ligaerne? Altså...jeg har aldrig hørt nogen sige Alka Superligaen, f.eks. Fjollet og ufolkeligt, siger jeg bare.
Spil fodbold med glæde, helt seriøst!
For mig har de altid heddet 1. og 2. division.
Parken kan heller ikke hede andet end Parken. Tror simpelthen ikke alle disse navnesponsorater er pengene værd.
VB forever - på trods af for mange udlændinge.
Annonce