Snak

Mere indhold efter annoncen
Peppe > I kraft af det er fra salget af esenet (bynettet) til tdc, så berører det ikke direkte skatteyderne. Da esenettet blev solgt, sagde kommunen at det ikke skulle bruges til den ´daglige´ drift, men til renovering og nybygning i byen.
Derudover så ville kommunen kun betale for tribuner til de almindelig fans. Alt sponsor halløj skal EfB selv skaffe penge til.

bare der var sådan en kommunalbestyrelse i lyngby.....
crazy gang
Det lyder spændene og lovende, men jeg synes godt nok det minder mere end en hel del om FC Midtjylland´s stadion, dog i en lidt større udgave. Det er lækkert at så mange får nye stadions i Danmark og især i Jylland. FCM, Aab, Vejle (eller er det Horsens) og nu Esbjerg :)
Salget af Esenet indbragte 265 millioner kr. så 72 millioner kr. er 1/4 af det beløb.
EfBforum.dk - så ved du hvor du skal hen!
Tillykke fra en FCK’er! Det ser flot ud! Og det vil helt klart være med til at øge tilskuergennemsnittet. FCM er vel det bedste eksempel på hvad en flot hjemmebane kan gøre for holdet. Jeg synes efterhånden at de danske stadions generelt har en høj standard. Men vi mangler stadig en eller flere anstændige haller til indendørs sport + koncerter. På det område er vi i den grad et u-land.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er nu både Horsens og Vejle...

Vejle får fx overrakt deres stadion i morgen...
EfBforum.dk - så ved du hvor du skal hen!
Enig, godt at se der bliver udvidet flittigt i DK. Ser ud til at blive et flot stadion!...
O_o
louise.dk


Seriøst?! Fuck, hvor er de vildt. Så er det næsten alle prof. klubber i Jylland, som har fået turen. Nu mangler Randers vidst kun og AGF?

- Overrakt? Vil det sige, som på samme måde, som Esbjerg lige har fået nu? Altså billeder/tegninger, planer osv.
Det ligner et drivhus.

Se hvor meget han griner ham, der står i sponsorloungen. Han har nok lige spist en rejemad, og den smagte nok rigtigt godt. Imens følger han sporadisk med i spillet på banen, når netværket da ikke lige skal plejes :)
http://www.youtube.com/watch?v=IHD9F1QlpB8
Nej, det færdige stadion skulle gerne stå færdig til overrækkelse i morgen, eller rettere entreprenørens del. Klubben skal selv stå for indretning af sponsorlounge osv.

Vejle Stadion:
http://www.vejle-stadion.dk/

Horsens stadion:
http://www.nytstadion.gallerisider.dk/

Randers
EfBforum.dk - så ved du hvor du skal hen!
Annonce