Snak

Mere indhold efter annoncen
Larne er faktisk et godt hold.


Enig. Larne er faktisk foran 1-0 inden returkampen på hjemmebane i aften i Conference League. Kan ende med at nå længere end et par danske hold hvis de holder den hjem. Solidt hold der leverer varen.
De sidste 15 år har agf været med hvad 2-3 gange. Tænker der er andre som har trukket “ned”. Helt lav praktisk, kan de klubber som “brokker” sig, jo bare slå Bif og agf, så de får de sjove pladser
Moral er godt.....
Vigtig viden, ligegyldig info
“De sidste 15 år har agf været med hvad 2-3 gange. Tænker der er andre som har trukket “ned”. Helt lav praktisk, kan de klubber som “brokker” sig, jo bare slå Bif og agf, så de får de sjove pladser“

Måske er det nemmere at forholde sig til artiklen hvis du læser den? AGF har været med 4 gange og har med afstand det ringeste pointsnit af alle danske hold. Selv ACH har skrabet en formue sammen sammenlignet med GF (i snit). Du kan have ret i at dem der kvalificere sig får chancen og så kan de andre klubber egentlig bare flette næbet og skrabe flere point sammen hvis de vil have chancen. Men alligevel påfaldende hvor dårlige AGF har været. (Og BIF for den sags skyld)
Boycott Benjamin Boycott. SIF: Elendige siden Trivela Group
Lidt sjovt at koble Brøndby og AGF sammen i overskriften, når førstnævnte de sidste 15 år har samlet 28 point ind, mens AGF ligger på 3,5 og i tre af deres seneste fire europa-turneer er røget ud til hold af en meget lav kaliber, herunder NK Mura, Dila Gori og Larne.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hold nu op:

"Med til historien hører det, at grundet UEFA´s model, hvor pointene afgøres ud fra et gennemsnit, vil der altid kun være en enkelt klub, som ikke trækker gennemsnittet ned."

I ved jo godt hvad de mener... der vil jo altid være min. et hold som trækker ned.

Ved godt det kun er 5 år der tæller, men syntes da det er fint at vis hvordan de forskellige hold har klaret sig.

Er det for at skabe konflikt - tja måske - men faktum er jo at feks. BIF har trukket meget ned de sidste mange år. AGF har rigtig nok "kun" deltaget et mindre antal gange så det er i min verden ikke så slemt. Alle hold kan jo have et par dårlige år, eller være mega uheldig i lodtrækningen.

Men når man har deltaget så mange gange som feks. BIF bør man da have bidraget noget mere.
@Fc kronen

Du har kun ca. 50% ret i at det kun er de seneste 5 år der er interessante at kigge på.

I forhold til hold- og landekoefficient og rangering i forhold til seedning er de 5 år gældende, men når det kommer til den økonomisk meget væsentlige beregning af distribution af indtægter fra turneringerne, er det de seneste 10 år der lægges til grund.

Her er der i øvrigt kæmpe forskel på AGF og bif - som hhv #235 (alene pga Danmarks samlede koefficient) og #178 (pga egen optjening, og helt på linje med Flora Tallinn, og kun en knivsæg foran Lincoln Red Imps og Dudelange ;)

FCM er #78 og København #37 på den aktuelle liste.
AttermanN 100% plastic, kaffedrikkende, brilleabe og medløber siden 1992.
Paul,

Vi må jo forstå, at det er synd for de andre klubbers fans at hive sådan en statistik frem.

Selvfølgelig er det relevant at gå 15 år tilbage. Nej, det tæller ikke i det aktuelle regnskab, men har naturligvis betydning for, hvor dansk fodbold står i dag ift., hvor mange klubber, der har fået europæisk erfaring, europæiske penge og også europæiske koefficient-point gennem årene. Det har haft betydning for vores tildeling af europæiske pladser gennem årene, hvilket selvfølgelig har betydning for, hvor dansk fodbold står i dag. Også selv om nogle fans synes, at det er synd for dem.
Hvad kalder man en artikel om noget som alle ved? Ligegyldig måske?
Det er vel næppe Breaking News at Brøndby har været en katastrofe for DK ift koefficient-høst...De spiller mod FCM og FCK som var det en Champions League finale...Og når de så møder stormagter som Llapi så knækker de fuldstændig!

Virker til at strategien er at ryge hurtigt ud, så man kan fokusere 100% på FCK/FCN/FCM...
Annonce