Snak

Mere indhold efter annoncen

15 spillere udeladt i Chelsea: Førsteholdet isolerer sig

tors 22. aug 2024

Chelseas førstehold har ifølge Kiernan Dewsbury-Hall isoleret sig i en boble for at holde de mange transferspekulationer omkring klubben ude. 



Læs hele nyheden her
Chelsea er den eneste klub uden spekulationer, der er ikke rygter, de køber bare hver eneste en af spillerne.
Meget kan man sige om løse rygter og dårlig journalistisk, men hvis det her har bare en anelse sandhed i sig så er det jo helt vildt.

15 spillere udeladt fordi man ønsker dem væk indenfor de sidste 10 dage? Hvad så når størstedelen stadigvæk er i klubben efter transfer luk? Så lukkes de bare ind i 1. holds truppen igen uden at man forventer mumlen i omklædningsrummet?
Chelsea har en alt for stor trup, så de er lidt nødt til at gøre sådan. Man kan jo alligevel ikke have en trup på 40+ spillere ved sæsonstart. De er nødt til at få solgt eller udlejet en hel del spillere som ikke indgår i trænerens planer.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Bryan-Robson

Chelsea kan som alle andre PL klubber kun registrere 25 spillere til deres PL trup. Så nej de kan umiddelbart ikke bare indlemmes igen hvis ikke de sælges.

Eller jo, men de vil ikke kunne spille kampe.
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Det kan jo så kun undre, at de fortsætter med at købe spillere.
Y. N. W. A. - #JFT97
Meget kan man sige om løse rygter og dårlig journalistisk, men hvis det her har bare en anelse sandhed i sig så er det jo helt vildt.


Det er så heller ikke helt det fulde billede medierne giver. Da cirka halvdelen af de spillere der er med i den her 15 mands gruppe, faktisk er akademi spillere som aldrig har taget det næste skridt eller været tæt på førsteholdet. Dem prøver man at sende videre nu, fremfor bare at holde dem for at holde dem.

Det samme kan siges om førsteholdet hvor mange medier kørte den her historie om en 45 mands førsteholdstrup. Men af de 45 var omkring 8 af dem fra akademiet og slet ikke inde over eller tæt på førsteholdet. De figurerede egentlig bare (forkert) som "førsteholds" spillere og det brugte medierne selvfølgelig. Det har Chelsea nu rettet på deres hjemmeside og nu står det rigtigt derinde, ligesom man også har solgt nogle stykker og er tæt på at sælge 2-3 mere der får truppen yderligere ned.

Så det er egentlig "kun" Sterling, Chilly, Chalobah og Kepa der er tilbage af vigtige salg inden deadline, mens at Lukaku og Broja er tæt på skifte. Resten af de spillere der er til salg/udlejning er i høj grad fra akademiet og ikke førsteholdet som man ellers får indtryk af.
Nej nej nej nej nej nej nej...
At Chelsea - og en hvilken som helst anden klub - ønsker meget medieomtale, er ikke overraskende.
I længere tid har det dog været overvejende negativ omtale.
Havde de ikke set at de kunne ende hvor de står nu, med en usammenhængende trup og en lang række spillere som ikke ved om de er købt eller solgt.
Hvorfor har man ikke givet klar besked til de spillere som ikke indgår i planerne og forsøgt at få dem solgt i tide for at undgå denne nuværende situation?
Det må virkelig ikke være en rar følelse for mange af spillerne.
Havde jeg været fan af Chelsea, ville jeg skamme mig noget så voldsomt.
Deres trup skal jo også slankes markant. Men mon ikke de sælger 4-5 spillere til SA super league. Så får de reddet lidt op på transferbalancen igen.
Annonce