Snak

Mere indhold efter annoncen

16-0: Brøndbys U19-drenge tævede seniorhold

fre 23. jan 06:49

Der var dømt legestue, da Brøndbys U19-mandskab torsdag aften vandt med hele 16-0 over GD Lagoas seniormandskab. 



Læs hele nyheden her
Hvor må de føle at det har været spild af tid...
Nul træning når der er den forskel
Det er sjovt en gang imellem at spille den slags kampe.
Vil deres hold kunne slå et dansk 3 divisionshold med de cifre? Jeg tvivler. Niveauet må været ringe i Portugals fjerdebedste række og det undrer mig egentlig lidt. Altså, ikke at de tabte men så stort til et U19 hold.
Vejle Boldklub
Niveauet er generelt ringe i Portugal når du kommer under de tre store og to middelstore Porto, Benfica, Sporting, Vitória Guimarães og Braga.

Det gælder både sportsligt og tilskuermæssigt, hvor nærmest hele landets fodboldinteresserede befolkning holder med en af de tre førstnævnte klubber.

Det ses også i de store kontraster i gennemsnitlige tilskuertal, hvor Benfica snitter 59.000, Sporting 41.000, Porto 45.000.

Så et kæmpe spring ned til Vitoria og Braga med 19.000 og 13.000

Og derfra hedder den ellers 6.000, 4.000, 4 x 3.000, 7 x 2.000 og de tal er endda drevet op af at Benfica, Sporting og Porto-fans køber alle billetter og fylder modstandernes stadions til renden, når deres hold spiller mod de andre.

Benfica har 26 hjemmekampe i en sæson. Kun fire hold accepterer ikke at deres fans køber alle billetter. Alle andre sælger samtlige billetter til Benfica og placerer deres egne fans i udebaneafsnittet. Nogle hold rykker sågar ind på et større stadion når lige netop Benfica kommer på besøg så de kan sælge alle billetterne til udeholdets fans i desperation.

Det gør også at det er svært at lave udvikling i samtlige øvrige klubber, da der ingen eller minimal sponsoropbakning er, allerede i den bedste liga i bunden og at der ingen fanindtægter er udover 3 gange om året.

De har sågar lavet et TV-rettigheds-system hvor alle klubberne sælger deres rettigheder individuelt, fordi TV stationerne gider ikke at bruge ret mange penge på at vise Casa Pia mod Aurora. Og på den måde bliver skellet mellem top og bund i Portugal bare endnu større, da rettighederne til alt andet end de tre store, bliver solgt for peanuts.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
SE-FREAK

Imponerende indlæg fra dig spækket med interessante informationer. Man føler sig klogere, når man har læst det. Det er bold.dk, når det er bedst. Tak for det!
Ja godt skriv, tak for det. Vidste ikke det var sådan dernede i et ellers fodboldglad land.
Vejle Boldklub
GD Lagoa spillede dagen før pokalkamp som gik til straffe mod Olhanense. Det jo ikke spillerne fra den 4 bedste række de har spillet i mod… men mod 2 holdet og U19 spillerne..

@X-Box Christian

Til info spillede Vejles førstehold træningskamp mod Olhanense i 2020 med resultatet 2-1.

Så jo mindre Vejle er 15ish mål dårligere end Brøndbys U19 hold sætter det tingene lidt i perspektiv.
Ja godt skriv, tak for det. Vidste ikke det var sådan dernede i et ellers fodboldglad land.

Det ER også et virkeligt fodboldglad land. Men også et fodboldglad land hvor alle holder med tre klubber og ellers samles om landsholdet. Alle vil spille i de tre klubber og alle de gode talenter vil til de tre klubber.

Alle andre klubber er ligegyldig fyld, desværre.

Det får fuldstændig udtrykket "Jydefans" til at stivne. For i Jylland er der trods alt også fans af de lokale klubber. Det er der stort set ikke i Portugal.

Det er jo heller ikke tilfældigt at Midtjylland kan købe en klub i den næstbedste portugisiske række som nu spiller i tredjebedste. Det giver ikke bagslag og møder ingen modstand. For der er ingen der giver en fløjtende fis.
Spørgsmål.... Jeg ved at især Benfica er meget populære. Også i andre lande. Porto - har de fans i hele landet eller er de mest repræsenteret i det nordlige?
Vejle Boldklub
Annonce