Snak

Mere indhold efter annoncen

2. december: Kamikaze-keeper Kawaguchi

søn 2. dec 2007
Hver dag frem mod jul vil bold.dk kigge nærmere på en udenlandsk profil, som har gjort sig bemærket i dansk fodbold. I dag er det den uheldige japanske FC Nordsjælland-keeper Yoshikatsu Kawaguchi.

Læs hele nyheden her
Underligt at man vælger at blive målmand, når man er så lille som Kawaguchi er/var. Om ikke andet var man dog altid sikker på at blive rigtig godt underholdt når Kawa var på kassen for de hold han spillede på her i Europa - Pompey og FCN.

I min omgangskreds gik han udelukkende under navnet "fluefangeren".
"2005 rejste Kawaguchi tilbage til Japan og klubben Júbilo Iwata, hvor han fik stor succes. Det næste danskerne så til ham var, da han stod på mål for Japan under VM-slutrunden 2010, og gjorde det fremragende"


den skal jeg lige ha en gang til :)
Ja 2010. Dét var en fantastisk runde...
så den også - bold.dk har haft en spåkone i redaktionen...
Captain Sobel, you salute the rank, not the man
Hvor mange debuter kan en mand have?
Han debuterede mod Herfølge og mod Frem åbenbart.
Det sidste bliver bekræftet af Allan K.
Og hvis han gør det fremragende i 2010, så glæder jeg mig sgu til at se ham.
Ellers godt skrevet du!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
for lige at fortsætte flueknepperiet...

"...men sportsligt udviklede han sig som vi havde håbet på hos os, siger Allan K. Pedersen."

Der skulle vist være et ´ikke´ listet ind der et sted ;)

Men synes det er et kanon koncept af bold.dk med denne julekalender - fortsæt endelig! :D
Og så prøv lige at læse Tchami-artiklen med lige så kritiske briller. Det er jo så ringe formuleret, og med så mange unødvendige gentagelser, at min lillebror i 8. klasse ville dumpe sin fristil på at aflevere noget lignende.

Det der gør det ekstra pinligt er så, at det ikke er "haster" artikler med nyheder, der skal på så hurtigt som muligt efter en færdigspillet kamp. De har haft rigeligt tid til at planlægge og skrive det.

Ta´ jer nu sammen!
I 2005 rejste Kawaguchi tilbage til Japan og klubben Júbilo Iwata, hvor han fik stor succes. Det næste danskerne så til ham var, da han stod på mål for Japan under VM-slutrunden 2006, og gjorde det fremragende.

Sakset direkte fra teksten og jeg er lidt ked af at ødelægge jeres VM slutrunde 2010

Den har de så åbenbart rettet efterfølgende. Altid noget, at de følger med i vores kommentarer på redaktionen :-)
Hvis den næste spiller ikke er Pascal Simpson !
http://www.facebook.com/Contenestor
Annonce