Altså det er ikke helt skævt, det er præcis det samme system der f.eks. bruges ved slutrunder i Håndbold osv.
Hvis et hold vinder alle deres kampe, så havde de gået over med 18 point, for så havde de ikke haft pointtab til de andre klubber, der gik over i oprykningsspillet.
Der er intet forrykt i det og det er ikke underligt, for bruges i så mange forskellige turneringer..., om det er fair, er så en anden side af det.
Reelt syntes jeg at turneringen skulle starte forfra..., men så ville de klubber de kom over som nummer et også brokke sig, fordi de ikke havde en fordel til nummer 4..., så kunne man have lavet en 3 trins skala, hvor vinder tog 3, to´eren 2 og så videre..., men det ville ikke betyde meget i denne type turnering, når en sejr giver 3 point.
Det er et forsøg på at omstrukturere, en ellers død turnering..., om det er fair, vil jeg lade andre diskutere..., men havde man vundet sine kampe mod de andre tophold, havde ingen brokket sig. Det var Frem og Brabrand gode til, ikke at sætte for mange point til..., og dem de satte til, var tit mod, klubber der ikke gik videre.
Lad det nu lige falde til ro, og lad os se om et par år, om det kan gøres mere fair..., men uanset hvad man laver, vil der nok være folk der brokker sig.
Boldklubben Frem 1886 (Spillet og fast foelgende siden jeg var 4 i 1984).