Snak

Mere indhold efter annoncen
vil også sige at 6éren har de absolut bedste fodbold kommentatorer. især er jeg helt tosset med claus thomsen:)
Brøndby Supra Societatem Nemo
peter piil og morten bruun er uden sammenligning de bedste kommentatorer, mens michael schæfer er klart den mest ulidelige.
Jakob Laursen <3 Kontroversiel all the way
Jeg kan meget bedre håndtere eksperter og kommentatorer der holder med et hold, og syntes virkeligt godt om Grønkjær og Holmstrøm, de er super saglige.

Jeg har det tilgengæld svært ved eksperter og kommentatorer der virker forsmåede, og som om de har et horn i siden på visse hold, her kan nævnes Jesper Thygesen og Peter Kjær.

Tilslutter mig rosen af 6eren.
Besætningen på Fodboldmagasinets pocast samt DRs Henrik Liniger måtte godt få større roller i dækningen af fodbold i Danmark.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Synes helt klart at Tv2Sport har den bedst fodboldfaglige dækning, det analytiske er ganske enkelt på et højere niveau end hos 3+, som virker langt mere mainstream og virker som om at de forsøger at sælge produktet til den brede befolkning.

Jeg synes generelt altid at samtlige værter på Tv3+, lige undtagen Grønkjær har haft noget imod FCK, hvilket er en af grundene til at jeg efterhånden er godt træt af Schmeichel, Frimann, Werge etc.
København
Jeg synes Werge, og Frimann er det klart bedste kommentator par vi har i dansk fodbold. 3 grunde.

Werges entusiasme, og ærlighed.

Frimanns analyser. Det er ikke banebrydende internationalt set, men for dansk tv er det satme.

Kemien imellem de to. Det er ikke super seriøst, der bliver tit joket, og så en god blanding af de tidligere nævnte elementer gør det til en god cocktail.

Alle andre end danske europæiske kampe ser jeg med engelske kommentatorer. Ikke at alle er lige gode, men det er da et niveau over det gennemsnitlige danske kommentatorpar.
Elsker at blogge, og debattere om fodbold. http://blogogsport.blogspot.com/ <--- For alle fodboldnørder som mig.
Hahaha, quaz.

Som alle mine fck-venner ser du spøgelser overalt...
Tror ikke Werge holder med Brøndby, da han er Frem´er. Jeg tror dog, at han ikke har det store til overs for FC København. I mange af de kampe, jeg har set highlights fra mellem FC København og Brøndby har en ofte været meget negativ overfor FC Københavns scoringer.

I september sagde Werge blandt andet ved FCKs 1-1 scoring: Det sker bare altid når han får muligheden
Ved 2-1 scoringen sagde Werge: Det er virkelig hårddt at være Brøndby fan i øjeblikket. (Hvilket nok mere viser hans sympati for Brøndbys fans)

I november sagde Werge blandt andet ved FCKs 1-1 scoring: ...det er totalt ufortjent.

Der er bare så stor forskel i hans toneleje når FCK scorer i forhold til Brøndby.
Fodboldklubben København
@ Johnson1990

Arh, lad nu være .. Han var da ekstremt begejstret dengang Zuma scorede på saksespark, kan jeg da i hvert fald huske. Som han selv siger er han Frem´er, og han holder ikke med andre hold, på nær når de danske hold spiller europæisk - det vælger jeg da bestemt at tro på.

Werge & Frimann er by far de bedste kommentatorer i DK. Jeg synes altid det er en fornøjelse, når det er dem der skal kommenterer, i stedet for Niels Harild og Jan Mølby, især sidstnævnte er irriterende.
Todi Jónsson, bedste FCK-angriber nogensinde. Ham & Zuma udgjorde det perfekte makkerpar. Fan af: FC København - siden 1998 Manchester United FC - siden 1998 Sympatiserer med: Real Madrid CF - siden 2003 Juventus FC - siden 2010
Annonce