Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er så skræmmende at læse dagen derpå at Brøndby træneren går ud og hylder fansene fra i går, hylder det fælleskab de har sammen.
MEN INGEN ord om alt den ballede der skete, både uden for stadion men også af hans kollegaer over for Uwe.
Ingen medier prikker til Brøndby og forholder dem til den kæmpe skandale og de fans de hylder så meget, det eneste medierne bruger tid på er Uwe fejrede sejren (trist fremtid hvis man ikke må fejre en sejr mere)
Det er sørgeligt. Jeg har en datter som jeg tit tager med til fodbold og vi kører gerne på tværs af landet til udekampe(er fra herning). Det eneste sted jeg ikke tager hende med hen er Brøndby stadion. Og det er ærgeligt for der er kanon stemning fra alle de gode fans, men jeg er ganske enkelt ikke tryg ved at være der. Og det er sgu trist.

Jeg savner en ledelse i BIF der går ud og tager afstand fra tosserne og får ryddet op. For selvfølgelig har klubben et ansvar.
Det er så pinligt for den klub, at det er Uwe Röslers reaktion på en sejr, de fokuserer på i pressen frem for de amøber, der omdannede Vestegnen til en krigszone. Tag nu ansvar!
Hvis dog bare Uwe havde holdt sine hænder nede langs siden, kunne alt det her være undgået.



Virkelig?? set i bagklogskaben skulle Uwe sgu have løbet en runde på stadion i bar kasse. Når man alligevel skal have skylden for politivold og overfald på fanblok, ku man have gjort det ordentligt!!


@juniorx: Det var ironisk, men åbenbart ikke tydeligt nok.
Hvad med simpelthen at lukke de dele af stadion, som samler de voldelige, indtil budskabet er sivet ind? Jeg ved godt, at der var balladen udenfor stadion, men at promovere en fankultur, der alt for ofte fører til vold, burde ikke have gang på jorden. Så kan det godt være, at der bliver mere stille på stadion, men hvorfor dog finde sig i denne form for primitivitet? Og ja, jeg mener, at det burde gælde overalt. Hvor ellers accepterer samfundet den slags? På tide at fodbolden blir integreret og tidssvarende.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Da det er Brøndby som står for arrangør for det lige uden for stadion så skal de straffes som hvis det havde være inde på stadion.
Hvis krak har ret, så er stadion og der hvor storeskærmsarrangementet var den samme matrikel, så derfor fuld straf til bif
Er det "Damage Control" for Brøndbys image at klubben selv og deres talerør Viaplay fokuserer på Uwe Röslers "Yes" med strakte arme mod spillertunnelen i stedet for voldelige fans der angriber civile og politi? Der er vel intet der kan forsvare voldelig adfærd? Selv ikke en misset guldmedalje?

Hvor går grænsen for saglighed og objektivitet for pressen? Den var da skudt helt væk, da man fra Viaplay valgte at hagle AGF og Uwe ned i stedet for at hylde AGF for at jævne Brøndbys spillere med jorden fodboldmæssigt inde på banen. Tårerne trillede jo på Kenneth Emil og Per Frimann. Uwe og AGF skal selvfølgelig juble over sejren over de største rivaler. Den slags fejring må aldrig bagatelliseres, for så overtager krænkefølelserne, som dem hos Vestegnen, nemlig formålet med fodbold, som er at vinde kampe og nyde dem efterfølgende!!
Er simpelthen så træt af de tosser.
Mødte også en del i toget i går inden kampen, som røg, skar sæder op og svinede alt fra gamle mennesker til børnefamilier. Hvad fanden foregår derude?


Thats for sure.
Nu må nok være nok.
Giv dem en pointstraf på 6 point i indeværende sæson. Så spiller de ikke europæisk efter sommerferien, samt et vist antal kampe uden tilskuere i den nye sæson. Så kan det for alvor mærkes.
Disse blødsødne straffe må simpelthen være nok nu.
I samme øjemed kan OB og passende få samme straf og starte i minus point i 1. Division i næste sæson for deres tilskueres opførsel i Viborg.
tab og vind med samme sind..... eller noget!
Glad nu?
Annonce