Snak

Mere indhold efter annoncen
@Stig Inge
eg føler mig krænket som hetero, han havde garanteret ikke fået ekstra karantænedage for at råbe fucking hetero.
Men bøsser er bare noget specielt.

Ak ja, det stakkels heteroseksuelle folkefærd, der i så mange, mange år har været en forfulgt og undertrykt minoritet.
Bare rolig, jeg er sikker på at din mor synes at du er præcis ligeså speciel som alle de homoseksuelle.
Jeg tror det er vigtigt at alle ser South Park afsnittet 13.12: “The F word”.
Dedikeret fan af: OB Newcastle \\\"I´ve never heard noise in my life as when Newcastle United scored. This place is unbelievable\\\" - Petr Cech.
Os der er født før murens falds, ryster på hovedet af hvad der foregår i dag med den krænker mentalitet der findes. NO WONDER vi alle er ved at ryge i flæsket på hinanden

Jeg er så gammel at jeg kan huske TV-Avisen der fortalte om murens fald, og du skal ikke tale for mig.

Ham der piver over at det ikke er racistisk at kalde dommeren sorte svin: jo, det er. Det udråb bliver netop brugt fordi det er associeret med en af de grimmeste ting man kan forestille sig at sige. Jeg tror ikke et sekund på at nogen ville råbe fx. "grønne svin" hvis dommeren havde en anden farve dragt på.
💖❤️💖 Big Nev ❤️💖❤️
Ham der piver over at det ikke er racistisk at kalde dommeren sorte svin: jo, det er. Det udråb bliver netop brugt fordi det er associeret med en af de grimmeste ting man kan forestille sig at sige. Jeg tror ikke et sekund på at nogen ville råbe fx. "grønne svin" hvis dommeren havde en anden farve dragt på.

Undskyld mig, men den er simpelthen for let købt den der.
Den grønne/gule/blå dragt var slet ikke bragt på bane den gang, man så ikke andet end den sorte.
Man så heller ikke hold spille i sort den gang.

Men det er jo et perfekt eksempel på det jeg mener med, at man opsøger ting at blive krænket over, når man vælger ikke at forholde sig til, hvordan ting reelt så ud den gang.

Naturligvis skal vi ikke komme med tåbelige kommentarer, hvad jeg også gjorde fint rede for tidligere.

Men der er bare heller ikke grund til at lede efter hullerne i osten.
Der kan sagtens ryge en finke af panden som andre også er inde på, uden der er noget som helst ondt i det. Kunne man da ikke bare lige overveje det, før man gik på den aller største krænkelsesklinge?
super, man må lære at lukke røven og performe bedre, når man har et problem :)) reager positivt ligegyldigt hvad -.- det vil gøre situationen bedre ligegyldigt hvad. væk med al had.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@a j o o b a

Betyder det automatisk at spilleren hader alle homoseksuelle fordi han råber det?


Hvad i alverden har det med sagen at gøre, om spilleren hader alle homoseksuelle? Wauv, et lavt debatniveau. Velkommen til 2023, håber du bliver opdateret.

Spilleren har ikke fået 4 spilledags karantæne for sin homofobiske ytring. Desværre. Han har fået 2 spilledags karantæne for bemærkningen.

At han slipper med 2 spilledags karantæne for en homofobisk ytring på banen - se dét burde være den egentlige skandale.
Jeg mener sagtens at man kan argumentere for at han har fået 4 dage for sin ytring.
For de 2 første er for det røde kort, som han får som følge af sin ytring.
Var han ikke kommet med den, havde han ikke fået det røde kort, og dermed heller ikke 2 dages karantæne som følge heraf.
Hej a j o o b a
Jeg er skam ogsaa foedt bag murens fald, og er slet ikke enig med dig. Saa lad venligst vaere med at generalisere. Det er en af de ting som der er fokus paa nutildags. Ikke saette alle i samme baas, fordi de deler et enkelt faelles karakteristika (race, koen, alder, etc.). Og det bifalder jeg.
Generelt er jeg meget glad for at racisme, homofobi, mandschauvanisme, nedsaettene tale om tykke, osv., ikke acepteres, som da jeg var barn, og der er et fokus paa noget helt basalt medmenneskeligt. At opfoere sig ordenligt og tilstedeligt overfor andre. Meget konservativt, og lidt venstreorienteret paa sammen tid, faktisk. Noget vi alle burde kunne vaere enig om, hvis vi vil leve i et samfund hvor der er plads til alle.
( det er saa spoergsmaalet, om du ikke vil det.. )
@XSDU

Det er selvfølgelig rigtigt. Du har ret.

Dog får man altid 2 spilledages karantæne for et direkte rødt kort. Havde han fået rødt kort for en vanvittig tackling og derefter lavet en Mike Jensen / Morten Wieghorst (=at tilsvine en liggende spiller) og i den forbindelse ytret sig homofobisk - ja så havde det åbenbart kun kostet 2 spilledages karantæne, hvis vi tager udgangspunkt i tillægsstraffen her. Det undrer mig.
@Hmm
Jeg er skam ogsaa foedt bag murens fald


Håber ikke der var en sten der ramte dig............
Ikast FS / FCM siden 77
Annonce