Snak

Mere indhold efter annoncen

35-årige Schöne takker af på landsholdet

ons 18. aug 2021

Lasse Schöne er ikke længere til rådighed for det danske landshold. Han siger farvel på sin egen Instragram.



Læs hele nyheden her
Tak for det hele.
Jeg fristes til at sige tak for alt.
Fremragende fodboldspiller.
Fremragende holdkammerat.
Jeg er simpelthen så taknemmelig og glad for at Lasse Schøne har været en del af det danske landshold.
Og jeg må trøste mig ved at det heldigvis stadig er muligt at følge Lasse Schøne på klubniveau.
Fremragende fodboldspiller.
Fremragende holdkammerat.
Hvilken fremragende visionær og sublim fodboldspiller.
Hvilken bundsolid og loyal holdkammerat.
Og sidst men ikke mindst; hvilken fremragende fodboldpersonlighed samt personlighed i fodbolden.
Tak for alt hvad du gav landsholdet - og mig.
En skam at Schöne i sin storhedstid måtte lide under, at Olsen aldrig helt forstod, hvordan han skulle bruge ham på landsholdet. En fantastisk spiller, som det har været en fornøjelse at følge.
@BoIS det kan jo være at bold.dk først nu er blevet (gjort) opmærksomme på at Lasse Schøne faktisk har spillet en betydende rolle i hele denne genrejsning af det danske fodboldlandshold.
En anden forklaring er; at det først er idag at Lasse Schøne - den skønne mand - melder det ud på sin Instagram.
Jeg hælder dog mest til den første;-)
En af de rigtig rigtig gode midtbanespillere, og en som faktisk burde have spillet langt flere kampe for landsholdet.
Tak for indsatsen Lasse og god vind fremover.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Augenthaler Præcis.
Et af de største karaktermord i nyere dansk landsholdsfodbold. Tænk af en så rutineret trænerkapacitet - endda én for hvem hollandsk fodbold i almindelighed og Ajax i særdeleshed var så tydelig en inspirationskilde...ikke formåede at finde plads til en af de fremmeste repræsentanter for netop disse.
En tragedie!
Heldigvis turde vores norske ven i 2. ombæring alligevel godt.
For en så stor fodboldmæssig kvalitet, hverken kan eller bør holdes nede eller ude af et landshold.
Ærgerligt at det sluttede med Hjulmand (som imo burde være den perfekte Schøne-træner; det var KH så ikke!!!:-/)
Er bestemt ikke en Morten Olsen fan, men til hans forsvar skal siges at Schöne fik en alvorlig skade, da han var tæt på sit gennembrud på Olsens landshold og aldrig helt blev den samme spiller efter det og måtte finde en ny rolle på banen.

At han røg bagi køen efter spillere som Kvist og Delaney er ikke overaskende og Olsen prøvede ham som en slags reserve Eriksen hvilket ikke gav det bedste resultat.
MGPsamba. Karaktermord ligefrem. Utroligt at DBU ikke har spurgt dig, om du ville være landstræner.
@7000fc Jeps til det første; mener at huske at Schøne kun spillede to hele landskampe under MO (som havde lange perioder hvor han slet ikke udtog LS) - og her taler vi altså om en 8årig periode, hvor Lasse Schøne på klubplan var en af vores mest succesfulde landsholdsspillere. MO havde to midtbanespillere han satte før alle andre (CE på midten og MKD på siden)
Med en anden landstræner, er jeg helt overbevist om at Schøne havde spillet meget mere kontinuerligt på det danske landshold. Som i min. 25 kampe yderligere...
Og iøvrigt; nej, til det andet...

Men om topic: Hurra for Schøne (som havde mere tålmodighed end de fleste) og tak for i det mindste tiden i Ajax - og så en smule Åge;-)
Tak for alt, Schöne. Det blev kun til tre mål for landsholdet, men derimod var debutmålet en perle.

50 landskampe er rigtig flot, men man under sig også lidt over, hvad det kunne have blevet til hvis han ikke havde løbet ind I den knæskade kort efter sin debut.
Annonce