Snak

Mere indhold efter annoncen

39-årig Rafael Marquez håber stadig på VM

man 2. apr 2018
Selvom Rafael Marquez har rundet 39 år, så håber han stadig på at få en rolle for Mexico ved sommerens VM-slutrunde. Enten som spiller eller i en anden rolle.

Læs hele nyheden her
Alligevel drømmer han om, at blive en del af Juan Carlos Osorios VM-trup og dermed blive den bare anden spiller til at deltage i hele fem VM-slutrunder.


Faktatjek:
Antonio Carbajal 5
Lothar Matthäus 5
Gianluigi Buffon 5 (på banen i de 4)

Bonusinfo: I lighed med Marquez kan både Pelé, Maradona og Tykke Ronaldo deltage i deres 5. slutrunde, hvis de "kommer på hold" :)
Medmindre der bare lige er glemt at skrives, for Mexico..., for så er det jo korrekt.., men ellers er det en lettere stor fejl..., men jeg giver skribenten kredit, og tror at der skulle have stået

Alligevel drømmer han om, at blive en del af Juan Carlos Osorios VM-trup og dermed blive den bare anden spiller til at deltage i hele fem VM-slutrunder for Mexico.
Boldklubben Frem 1886 (Spillet og fast foelgende siden jeg var 4 i 1984).
Til gengæld må Marquez være den, der har været anfører ved flest slutrunder.
5-0 29. november 2010, selv Jeffren scorede...
Annonce