Snak

Mere indhold efter annoncen

39-årige Edin Džeko er færdig i Fenerbahçe

fre 30. maj 18:29

Edin Džeko stopper hos Fenerbahçe efter 99 kampe og 46 mål. 



Læs hele nyheden her
Skøn spiller
Edin Dzeko er, helt rigtigt, en virkelig skøn spiller - og han har i øvrigt, i en alder af 39, lige førdiggjort en sæson i Tyrkiet med 21 mål i 53 kampe, og har vel været blandt både de absolut bedste målscorere og bedste spillere de seneste 15-20 år. Generelt undervurderet, men der findes vel nærmest ingen som ham, som virkelig er garanti for mål. Stor spiller.
If I had the wings of a sparrow... If I had the arse of a crow... I'd fly over Pride Park tomorrow... and shit on the bastards below!
Og har vel båret Bosniens landshold enemand det seneste halvandet årti
Virkelig en legendarisk spiller med en virkelig flot karrierer. En af de mest undervurderede angriber i nyere tid
som galatasaray fan er jeg glad for han ikke er i Fenerbahce mere

klassespiller
En af de bedste og mindst talte om spillere! En slut tur til Fiorentina eller Roma, inden turen går tilbage til Bosnien kunne være fedt!
Annonce