Redigerettors 27. jan 2022
Jeg forstår fuldt ud den gode IAO, men kunne altså ikke lade være med at grine af denne linje:
Præcis som vi tænkte, at Marti Cifuentes skulle træne vores hold frem til, at hans opsigelsesperiode udløb
... hvilket jo må siges at være lidt af en omgang mundlort at fyre af, da man jo netop aktivt valgte at han ikke skulle træne holdet ved at lade ham blive hjemme fra træningsturen!
Edit:
Med det sagt, så er det tydeligt at forhandlingerne er på vej mellem Viborg og AaB.
Viborg i medierne: "Vi er klar til at lade ham gå hjemme frem til 1. August" - eller sagt med andre ord: "Kom nu lige med et ordentligt bud, AaB".
AaB i medierne: "Vi respekterer og accepterer selvfølgelig, at Lars Friis er Viborg-træner frem til d. 31. juli" - eller med andre ord: "I skal ikke forvente noget højt bud, Viborg".
Mon ikke det ender med at Lars Friis starter i AaB om et par uger mod at AaB sender en lille pose penge afsted, måske svarende til 25-75% af hvad man fik ekstra for at lade Cifuentes gå tidligt. Det vil være mit gæt i hvert fald.