Snak

Mere indhold efter annoncen

AaB-chef: Bud efter talent fra udlandet

man 27. dec 2021

AaB's Malthe Højholt er et varmt emne i flere udenlandske klubber, og der har allerede været flere konkret bud, siger nordjydernes sportschef Inge André Olsen.



Læs hele nyheden her
Han er god og kan stadig blive bedre hos os, men vi skal til at have gang i salgene, så lad bare ham blive den første!

Har meget svært ved at vurdere en realistisk pris. De 30 mio der har været talt om, ville være fantastisk men synes det lyder lidt vildt i forhold til hvad vi er vant til at sælge for. IAO har nu muligheden for at vise hvad han kan.
Malthe er først lige brudt igennem, jeg vil langt hellere holde ham et år mere så han får mere bold i fødderne inden han sælges. Men det er under forudsætning at han gerne vil forlænge med et par år. Jeg ser dette som en god idé for både AaB og Malthe, der er 0% risiko for at han kommer til at sidde fast på kontrakten heroppe. Vi har derimod ofte solgt for tidligt.
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885

De udenlandske klubber ser også en potentiel god forretning i at hente og udvikle videre på Malthe Højholt og det som jeg formoder er i bedre ligaer. Spændende om vi nu har nået et stadie hvor vi er i stand til at sælge en talentfuld 20 årig central ( som hverken har scoret mål eller assisteret i SL ) midtbanespiller i størrelsesordenen af de angivelige 4 mio. Euro. I så fald så betragter jeg det som skelsættende for forretningen AaB.
man kommer ikke i nærheden af 30..

Vis man får omkring de 10 skal man være glade.
#Dansksport #danskfodbold #England #italien #st pauli
ALT over 2 mio kr, så er det væk med knægten. tilbage, til siden er der kun at sige om ham, Magnus om og om igen. 0 mål. 0 ass. en boldflytter som laver alt for mange frispark og får dumme gule kort kan vi ikke bruge.
bob, scout bliver du aldrig
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Jeg så VFF- AaB i efteråret og så en Christian Poulsen-lignende skikkelse på AaB´s midtbane.

Holder den sammenligning på andre parametre end på de lyse lokker og staturen??
Nu må vi se om Aabs nye politik om ikke at sælge talenter til småpenge (og sælge dem alt for tidligt) holder.

Mit bud er at Højholt ryger for tidlig, allerede til vinter (ligesom Mæhle i 2017) - og for blot 8-10 millioner - for at dække det sædvanlige underskud i klubkassen.

Annonce