simon1900
Sloths uheldige afsked skyldes nok også, at han blev nægtet et skifte til Frankrig - siden da blev han aldrig rigtig god igen.
Det har sikkert også spillet ind.
Hetz mod egne spillere synes jeg er så meget sagt. Noget må man gøre for at gøre ledelsen opmærksomme på deres gentagne fadæser. Lorten falder som bekendt nedad og med Brian Steen som mangeårig diktator på Fredensvang bliver tyndskiden til sidst så markant, at man ikke kan holde det inde længere.
Det er svært at være tilhænger af en klub der gennem så mange år er blevet kørt så markant i sænk - og det endda af egne "ledere." Helt, helt håbløst. "Hetzen", som du kalder den, mod egne spillere er dog forstummet en hel del siden den nye ledelse er kommet til. At man lufter utilfredshed med egne spillere er der da ikke noget odiøst i, - det er kritik af egen biks, det bør der være plads til. De sidste indkøb fra den tidligere ledelse er i øvrigt også ved at være ude af vagten, det siger lidt om fordums kvalitets-blik at man ikke har kunnet bruge nogen af dem der blev hentet ind.
Vi er sådan set meget enige.
Det jeg ikke og nok aldrig kommer til at forstå er at der ikke udvises forskel på behandlingen af unge spillere og etablede spillere.
Det kan ikke forventes at unge spillere præstere kontinuerligt fra start.
Der tales tit om hvorfor FCM og AaB kan få så mange talenter frem.
Jeg mener der er tre helt klare grunde til det:
- Der er ikke det samme pres fra fans for at skulle levere hver gang
- De har haft bedre spillere at læne sig op af
- Et klokkeklart spilsystem hele vejen gennem klubberne
Med Ridder Holm er der købt noget ro i butikken pga ændring i spillestil, samtidigt er alle i ledelsen god til at snakke forventningerne ned.
Det ser ud til at Jens Andersson er ved at bygge en fornuftig trup op - men det vil tage et - to transfervinduer mere ud over denne.
Fremtidens spillestil bliver trænet i alle led af klubben.
Det der bliver spændende at se er hvordan presset bliver hvis vi kommer dårligt fra start i den nye sæson.
Det er vel overvejende sandsynligt at vi gør det med Duncan ude i et par uger, samt manglende indkøb i midterforsvaret og substitut for Duncan