Snak

Mere indhold efter annoncen
Agf

Jeg er bevidst om, eller føler, at det mere handler om at udvikle og sælge talenter, end at vinde pokaler. Er ikke sikker på det er gået op for ret mange endnu, hvis det viser sig jeg har ret i mine antagelser.

At denne strategi med tiden, kan skabe en økonomi der kan skabe grundlaget for bedre resultater, er jeg også bevidst om, men det er vist ikke noget der sker lige med det samme. Jeg tror i øvrigt også, at ejernes primære motivation til at skabe en bæredygtig klub, mere er at skabe et profitabelt salg af klubben, end en tur i Europa for os tilhængere.

Men ærlig talt, så snart ligaen starter op, står jeg på stadion med alle de andre og håber på et mirakel som i 2014 :-)
Håber sateme ikke Rody skal i mål, så ham tyskeren vi har hentet håber jeg kan tage med hænder.
Vi hentede jo Müller der ret åbenlyst var hentet til start positionen. Det giver nu meget mening at få sendt Posa videre, han er en af dem øverst i løn hierakiet og de penge skal bruges andre steder. At præstere i 1. Div bag ved en 3 mands bagkæde er heller ikke til at falde bagover af.

Ifht hvad målet er fremover har vi jo været fanget i mellem strategier der ikke har givet mening, at skulle sælge for 20-30 mio for bare at gå i 0 er ikke en vindene strategi med hold som FCM og FCK der moneyballer. Det er faktisk hul i hovedet. Det vælter med dyre gennemsnits superliga spillere der nemt bliver overhalet indenom af talenter i den her liga.

Man kan godt bygge nogle fede unge og konkurrence dygtige hold fyldte med energi, hvis ellers man kan finde, scoute og skabe talentmasse nok. Med fokus på scouting og hente bedre talentmasse ind til at supplere. Der bliver også investeret i forhold. Vi må se hvad vores nye medejere kan, og om strategien er vellykket, men noget skulle ske.

For vores tyske medejere er det da ret åbenlyst hvad de vil. De vil gerne præstere og bevise at de kan ligge en succesfuld strategi, og bygge en klub op igen, det vil åbne op for at de kan investere andre steder i interessante klubber også.

Der er ingen chancer for at deres tanker er på at skulle tjene på at sælge klubben. De ejer også kun 50% af klubben. Der er simpelthen ikke nok penge i en dansk klub, medmindre man konstant er i Europa.
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Som nævnt andet steds her i tråden så er deres strategi at få lavet et “godt eksempel” ud af Aab.

De har selv sagt det ikke nødvendigvis betyder at man vil sælge klubben, men deres strategier, og forhåbentlig succes heraf, skal gerne sparke døre ind til større adresser.

Jeg bakker op om dem, dermed ikke sagt alt de har gjort har været succes indtil nu, men de har en plan og det har vi savnet længe.

Forza de røde.
Så god var han heller ikke og han stoppede efter sigende ofte lokummet i klubhuset. Mon ikke de var træt af konstant at ringe til VVS.
Selvfølgelig er deres mål at sælge klubben, de kommer aldrig til at få investeringen hjem på udbytte alene.
Annonce