Snak

Mere indhold efter annoncen

AaB opjusterer med 25 mio. kr.

søn 19. feb 2017
AaB opjusterer forventningerne til regnskabet for 2017 med 25 millioner kroner efter salget af Christian Bassogog.

Læs hele nyheden her
Kæmpe succeshistorie for AaB. Minder lidt om da EfB solgte Eddi Gomes, dog får AaB noget mere for Bassogog hvilket er forståeligt.
Så de får "kun" 25 mio for ham ny?
Brøndby og Chelsea
Ikke nødvendigvis. De skriver også, altså AaB, at der er afsat nogle penge til transfers og sådan

Heri er indregnet investeringer i spillertruppen i det kommende transfervindue i sommeren 2017 og yderligere strategiske investeringer i den kommercielle udvikling af klubben


http://globenewswire.com/news-release/2017/02/19/925262/0/da/AaB-A-S-s%C3%A6lger-Bassogog-til-Henan-Jianye-FC.html

Der går dog også nogle penge til noget agentværk, og den tidligere klub. Hvor mange penge det reelt set drejer sig om kan være lidt sværere at gennemskue.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
Ikke nødvendigvis. Det er en opjustering inklusiv spillerindkøb til sommer, så 45 lyder ikke urealistisk.
Jeg har stavet mit brugernavn forkert
25 mio er en vild opjustering. Så han er helt sikkert gået for de 45 mio. Så har hans tidligere klub fået nogle mio, og der er fratrukket nogle mio til geninvestering.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
25 + de investeringer i spillertruppen de påregner til sommer. Hvad det så end er... :-)
Men en super transfer
Soccer Gandalf
Med andre ord lyder det som om AaB kan gå ud og bruge en 10-15 mil på spillere til sommer.
Det fandme godt gået. Må være ligaens bedste salg, bedømt på en subjektiv skala i forhold til hvad spilleren har præsteret.



"Jeg tror, de fleste danske fodboldspillere ville elske at spille i Brøndby. De har det fedeste stadion og de bedste fans"
45 mill minus 30% til tidligere klub = 31.5 mill tilbage. Opjusteret regnskab med +25 mill. Det vil sige der er afsat omkring 6.5mill. til opgraderinger.
moderator
Hvor har du oplysninger om 30% til tidligere klub fra?
Dette er en signatur.
Annonce