@ Beenhakker
Jeg skal lige være med - hvad så med Dreyer, Claesson, Botheim, Farke, Haksabanovic mfl. – hvorfor valgte de at forlade Rusland?
Jeg har ikke spurgt dem, så det kan jeg da ikke svare på.
De blev givet en mulighed som de valgte at benytte. Det kan der være tusindvis af grunde til at de gjorde, men uanset hvad, så siger deres valg absolut ingenting om hverken Abildgaards valg eller sammenhængen mellem Putin/Ukraine og så en der render rundt og sparker til en bold.
Hvis jeg forstår dig ret, så svarer det du siger til at man vælger ikke at sortere sit affald fordi det er for besværligt. Det har altså ikke noget med miljøet at gøre, men det er fordi det er for besværligt.
Det kandiderer til den underligste analogi jeg har set til dato. For det første er der jo en sammenhæng mellem miljø og affaldssortering - der er ingen mellem at skyde til en bold og Putin/Ukraine. For det andet er Abildgaards valg ikke det ubesværlige - tværtimod. Med alle de irrationelle fordomsfuLde udbrud han udsætter sig selv for med hans valg, har han jo netop valgt den besværlige vej (affaldssorteringen i din analogi)
Abildgaard var i sin gode ret til at træffe det valg, men alle er også i deres gode ret til at kommentere på det
Selvfølgelig, ligesom jeg har ret til at kommentere det irrationelle følelsesbetonede BS der bliver sendt efter ham. Abildgaard har ikke bedt om at leve efter et eller andet moralsk kodeks, der fastsættes af folk, der ikke er og kommer i den situation han var i. Det er så umådelig nemt at sidde bag skærmen og dømme folk i situationer man i praksis kender absolut ingenting til.