Snak

Mere indhold efter annoncen

Absurd VM i vente: Saudi præsenterer vild plan for 2034

tors 1. aug 2024

Saudi-Arabien har ikke tænkt sig at skrue ned, hvis de, hvad meget tyder på, tildeles VM-slutrunden i 2034. Det viser en video og billeder, som blev præsenteret onsdag.



Læs hele nyheden her
Qatar ville mig bekendt også bygge stadions med aircondition og i moduler, der kunne flyttes til nye steder. Og lavet af skrald, genbrug og al verdens hitte-på-somhed. Der var faktisk ingen grænser...
Det var så lige indtil de fik tildelt værtskabet, så ville de mest bare bygge almindelige stadioner opført af slaver...
Lynge Høvdingen
Hvis og når de får den, vil jeg håbe at vi i samlet flok, her i Europa boykotter slutrunden.
magter ikke det lort en gang til
Danmark, Holland, Norge, Sverige og Tyskland har nu god tid til at melde ud at de ville boykotte et VM i Saudi Arabien.

Mener særligt Ståle var meget opsat på det.
Fc Kjøwenhavnstrup
sjovt at de det danske folk kommentare med rent had :)
Ja de virkår som mange medarbejder var ansat under i Qatar var ikke i orden, men undersøg nu hvem som ejer de virksomheder. Det er måske ikke staten men en underleverandør. Det er lidt lige som i UAE, det ikke araberne som udnytter Inderne, men det er de Indiske ejere af virksomhederne.
Man kan jo vende den og sige alt det lort som produceres i Asian og bruges af os danskere, er det produceres uden brug af børnearbejde ? Hvorfor bliver det ikke produceret i DK ? vi ønsker jo også alt gøres billigere..
Bare hop ud og sig det som det er, hvis det ikke afholdes i i den vestlige del er verden får det ikke vores støtte.. PS. Elsker vi alle støtter et VM i USA og Mexico, det ene land smider kvinder i fængsel ved abort og det andet er livsfarligt hvis du siger det mindste om narkobaronerne.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er ikke i tvivl om, at der vil komme endnu et ramaskrig, når SA får 2034 endeligt tildelt. For når vi, i vesten, får lejlighed til at forholde os til de grumme ting, der finder sted rundt omkring i verden, så vil vi gerne snakke om det, men ellers er vi jo reelt ligeglade.
Er heller ikke i tvivl om, at SA kommer til at afholde et helt fantastisk VM i 2034, ligesom vi så det i Qatar.
If I had the wings of a sparrow... If I had the arse of a crow... I'd fly over Pride Park tomorrow... and shit on the bastards below!
Overskriften siger absurd, men giver ikke grunden til, hvorfor absurd….
Til dig der råbte om boykot af fodbold VM i Qatar 2022. Det er nu du skal i gang med at samle dit hold. Nu har du 10 års varsel til at lave en seriøs modstandsbevægelse inden næste markante fodboldkatastrofe.

Efter den australske storby Brisbane har vundet kampen om at afholde OL2032 har Australien trukket sig fra kampen om at afholde fodbold VM2034. Det betyder at Saudi Arabien bliver vært ved VM2034, da der ikke er andre der har budt ind inden deadline.

Hvis man tror menneskerettigheder blev ignoreret ved op til og under Qatar2022, så kan i jo overveje hvad der kommer til at ske nu her frem mod Saudi Arabien 2034. Nøjagtigt som der løbende op til Qatar2022 kom rapporter fra Amnesty, WHO og Unicef om mange dødsfald og kummerlige kår, vil det helt sikkert ske igen, men du skal nok regne med selv at søge efter den, da vestlige medier er ret ligeglade, indtil måneder før kickoff.

Det nytter ikke en fløjtende fis at råbe på boykot i månederne op til turneringsstart. Speak now or forever hold your peace.
LFC - SIK
Er heller ikke i tvivl om, at SA kommer til at afholde et helt fantastisk VM i 2034, ligesom vi så det i Qatar.


Qatar var jo elendigt. Men jeg tror faktisk på, at et VM i Saudi vil være en del bedre.
Man kan jo vende den og sige alt det lort som produceres i Asian og bruges af os danskere, er det produceres uden brug af børnearbejde ?


Der er forhåbentligt intet fra en dansk/EU-virksomhed som produceres af børnearbejde eller urimelige vilkår i den tredje verden. Så det argument virker ikke.

Hvis det sker, som du nævner, af lokale underleverandører, retfærdiggør det da ikke, at det kommer til at ske big time i Riyadh og de steder, fordi den arabiske verden også vil dominere fodbolden.
Annonce