Snak

Mere indhold efter annoncen

Absurde scener i Norge: Keeper med skørt stunt før straffespark

lør 29. nov 22:35

Brattvåg-keeper Kieran Baskett forsøgte at psyke Moss' Artan Memedov før det afgørende straffespark i kampen om at overleve i OBOS-ligaen. Det gjorde han ved at sparke bolden væk i en meget mærkværdig situation.



Læs hele nyheden her
hehe alle kneb gælder og havde sparkeren brændt var det jo lige meget med det gule kort. Men meget godt han ikke fik held med det :-).
Vejle Boldklub
Rødt kort omgående - en slap dommer!
Med til forhistorien hører, at sparkene jonglerede med bolden hele vejen hen til pletten, hvilket vel også er en smule provokerende.
Enig Lamsis - jeg havde også smidt ham ud prompte!
Når I skriver rødt kort.... Hvilken § i lovbogen vil I bruge til det?

Man kan jo ikke bare give et rødt kort fordi man vil...
Man Utd og OB. - Av av, det er hårde tider! Ville godt nok ønske at folk var bedre til at kommunikere herinde...!!
Lasse, det er egentlig beskrevet i allerførste punkt i DBU´s regler - som jeg antager ikke afviger alverden fra reglerne i Norge eller for den sags skyld andre lande:

Udvisning
Følgende forseelser er eksempler på forseelser, som skal medføre udvisning:
• At forhale en igangsættelse for modspillerne, f.eks. ved at holde fast i bolden, sparke bolden væk eller hindre en spillers bevægelsesfrihed

Udvisning
Følgende forseelser er eksempler på forseelser, som skal medføre udvisning:
• At forhale en igangsættelse for modspillerne, f.eks. ved at holde fast i bolden, sparke bolden væk eller hindre en spillers bevægelsesfrihed


Mærkeligt at det så altid kun giver gult kort i de situationer. Har ikke set nogen få direkte rødt for noget af det der. Har du eksempler på det?
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Annonce