Snak

Mere indhold efter annoncen
Sig hvad i vil - vi spiller ikke altid lige godt, og har de sidste år tabt nogle fæle points mod bundhold i serie A, men store kampe har vi nu "altid" hive os op til. Når det gælder, så træder Milan i karaktér. Se bare på pokalerne fra 2007. Placeringen pt i serie A er absolut ikke Milan ok, men vi ved vist alle, den bare er midlertidig.

...og til andres statestik, så er Milan det ENESTE europæiske hold, der har vundet VM for klubhold. Andre af de absolut storklubber fra Europa har prøvet - Real Madrid, Manchester United (2000), Liverpool (2005) og Barcelona (2006) alle har tabt. Så nu er vi eneste EU-hold med den titel + den tidligere turnering, Intercontinental (Toyota) Cup, har vi vundet 3 gange, hvilket er en delt førsteplads med Boca Junoirs.

Så sig bare - statistikken aldrig lyver, eller man er ikke bedre end sin sidste kamp :D

VIVA - VIVA - VIVA MILAN
Kræver kvalitets-sportsartikler 1 Lad være med at gentage 4 gange i samme nyhed 2 Én nyhed = én artikel, ikke flere 3 Lad være med at fordreje citater til det, personen IKKE har sagt 4 Lær at stave Gør som Google - gi´ os det, vi vil ha´
Til COOLS
Flot analystisk indlæg du beriger debatten med. Antager du supporterer Roma kva din signatur.

Roma sluttede sidste sæson som nr 2 i Serie A og tabte bl.a. 7-1 til Man U i CL.

Milan sluttede som nr. 4 i Serie A og vandt CL.

Jeg er ikke i tvivl, om hvilken sæson jeg helst ville have haft......



MILAN; E' PRIMATO MONDIALE! 3 Coppe Intercontinentali - 1 Mondiale per club - 7 Coppe dei Campioni - 5 Supercoppe Europee - 2 Coppe delle Coppe
moderator
Tillykke. Milan er pt. nok det stærkeste cup-hold.
https://kortlink.dk/sudv
Bu var jeg på stadion og enten har jeg været stæreblind ellers også var det en afleveringen fra Kaka (og ikke en ripost som bold skriver), som Pippo puttede i til 1-0, super genialt af Kaka... Ser skribenterne overhovedet de kampe de referer?
ja jeg er helt klart Roma fan!

jeg sætter på ingen måde spørgsmålstegn ved jeres sidste sæson! jeg ville sgu også gerne have byttet ;o)

Men jeg sagde bare, at den her titel i min og mange klubbers verden ikke tæller det vildt store!
og alle der sagde at i spiller såååeh godt for tiden etc. kig nu lige på ligaen det er altid ligaen der er retningsgivende for stabilitet!
Pokaltitler viser også en form for stabilitet, men her er held, og at ramme dagen meget afgørende! Den holder ikke i 38 kampe!

Og jeg har vel lov til at komme med mine synspunkter ligesom alle andre, synes nu mit indlæg havde mere kvalitet end fx. "FORZA MILAN" indlæg ?

CoolS
Brøndby og Roma <3 Team-CoolS på hattrick.org CoolS på travian & heroes http://www.bold.dk/statistik/kampdata.php?gameid=84025
COOLS:

Naturligvis er det en mindre titel i manges øjne, og jeg synes også det burde være een kamp mellem sydamerikanske mestre mod CL vinderen. Det andet her er kun for at please det asisatiske marked og den enorme marketing, som ligger i det.

"og alle der sagde at i spiller såååeh godt for tiden etc. kig nu lige på ligaen det er altid ligaen der er retningsgivende for stabilitet!"

Jeg mener Milan spiller elendigt - både i CL og i Serie A. Hvor læser du om folk, som mener Milan spiller godt ? Milan har spillet godt i CWC.

Milan og Roma har de sidste 8 sæsoner endt over hinanden 4 gange hver.... Så den med stabiliteten er vi vist lige gode til i Serie A. Men Milan kan så krydre det det med 2 CL titler, 1 CWC og 2 European Supercup. Der har Roma en hel del at indhente endnu......

"Pokaltitler viser også en form for stabilitet, men her er held, og at ramme dagen meget afgørende! Den holder ikke i 38 kampe! "

At performe i de store kampe år efter år har jeg lidt svært ved at mene skulle være held. Man vinder jo ikke CL ved at spille en eller to gode kampe. Man er ikke i 3 finaler på 4 år i CL bare pga held.

MILAN; E' PRIMATO MONDIALE! 3 Coppe Intercontinentali - 1 Mondiale per club - 7 Coppe dei Campioni - 5 Supercoppe Europee - 2 Coppe delle Coppe
Det var ikke lige i denne tråd folk skrev i spiller godt, men der har løbende været debtatter på bold med folk der stadig mente i var åeh så gode i italien og kunne tvære alle da i klart spillede bedst! og ingen tvivl om at i nok godt kan slå alle på dagen! Men alle kan sgu slå alle!

Det jeg vil frem til, er at i de seneste par sæsoner, har i vundet titler, og ja det er det der tæller. Men ligaen vil altid have den største betydning for mig, det er en 100% personlig holdning!

Jeg skrev intet om at det kun var held! Jeg skriver at held kan være meget afgørende og oftest er det i de her knald/fald kampe!

CoolS
Brøndby og Roma <3 Team-CoolS på hattrick.org CoolS på travian & heroes http://www.bold.dk/statistik/kampdata.php?gameid=84025
Held er kun en enkel faktor, der skal mange andre ting til at vinde en fodboldkamp, så pænt ringe kommentar der.
''Fodbold er en kampsport, og kan man ikke tåle mosten, så må man sgu spille ludo'' - Preben Elkjær
Annonce