Snak

Mere indhold efter annoncen

Agent er sikker på snarlig Mucolli-løsning

ons 15. aug 2018
Agon Mucollis agent, John Sivebæk, siger til Vejle Amts Folkeblad, at han er sikker på, at den unge Vejle Boldklub-spiller snart har en ny klub på plads. 

Læs hele nyheden her
Hov; billig offensivspiller fra dansk liga, der har spidskompetencer og er mentalt skrøbelig? Han skal da til OB. Han kan måske blive en psykisk modvægt til Helenius, der ligner en omvandrende depression.
nogle vejle fans der kan fortælle hvorfor han kom ud i kulden. var han ikke fast mand på et tidspunkt eller tager jeg fejl
1969 - HVIDOVRE
Jeg håber Hjulmand tør tage ham under sine vinger. Han har så vanvittigt et potentiale, og det er en del større end sin lillebrors. Jeg håber de vil give ham en chance, for ellers tror jeg ikke han rigtigt slår igennem i DK.
Fredericia - her er jeres kommende angriber.
- Mit landshold spiller cirka hver anden uge i Aalborg!
nogle vejle fans der kan fortælle hvorfor han kom ud i kulden. var han ikke fast mand på et tidspunkt eller tager jeg fejl


Han var fast mand under Andreas Alm indtil Sormani kom til i sommeren 17.
Sormanis krav om at samtlige spillere skal arbejde stenhårdt offensivt såvel som defensivt, er nok den mest logiske grund til at Agon ikke bliver brugt, da han ikke er nogen arbejdshest defensivt. Efter noget tid uden spilletid ragede han uklar med Sormani og gad ikke træne med, hvorefter han stort set hele sidste sæson spillede U19 fodbold.

Han har kontraktudløb til næste sommer, så for alle parters skyld vil det være bedst, hvis han finder noget nyt inden vinduet lukker. Gerne på et niveau, så man kan følge med, da det er åbenlyst at den mand kan noget med en bold.
Vejle Boldklub 130 års stolthed
Mere indhold efter annoncen
Annonce
JKK, du tænker måske på hans bror - som jeg ikke tror er at finde i Superligaen i næste sæson. Han ser god ud.
Jeg så ham gerne som en mulighed i Horsens, hvis Bo kan forløse hans enorme potentiale.
AC Horsens Manchester United
Nej Agon har ikke større potentiale end hans bror Abnor.
Da Agon kom frem sagde alle "bare vent til hans lillebror kommer, han er meget bedre"
Som VB fan er jeg pisse ærgerlig over at miste Agon, da han kunne udfordre, score mål og mange andre offensive ting.
Men jeg ville godt nok heller ikke have den mand i truppen, hvis han ikke vil indordne sig i det som de andre gør. Han har vist attitude problemer, måske også derfor Peter Sørensen ikke ville have ham til Sif
Jeg håber Hjulmand tør tage ham under sine vinger. Han har så vanvittigt et potentiale, og det er en del større end sin lillebrors. Jeg håber de vil give ham en chance, for ellers tror jeg ikke han rigtigt slår igennem i DK.

Håber også virkelig at han kan finde den rigtige klub, og få den karriere talentet fortjener. Men desværre er tiden måske løbet fra den slags entertainere i moderne fodbold, hvor kvalitet måles i bip-tests, genpres og antal maksløb mere end i tekniske skills og star-quality.
Mucolii minder på sine gode dage lidt om River Plate-legenden Ariel Ortega. Havde meget gerne set ham på det danske landshold, men den sag er vist lukket - og naturligvis slet ikke i pipelinen pt.
Mucolli minder på sine gode dage lidt om River Plate-legenden Ariel Ortega


Den sammenligning havde jeg ikke lige set komme :-)

Mucolli har helt sikket talent for fodbold. Men der er for langt mellem de gode dage. Baseret på, hvad jeg har set, er jeg enig med Sormani i, at der er betydeligt bedre alternativer i VB-truppen.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Annonce