Altså et behov for en “mixed zone” med beviselige tolerante der ikke tæver hinanden ved forskelig tilhørsforhold. Der bør sgu da kunne være et sådan område med 500 pladser…???
Det findes allerede. Vi er mange fans der godt kan sidde blandet med modstanderholdets fans og opføre os ordentligt.
Jeg forstår ikke hvorfor det skal være så svært. Jeg har utallige gange været til Derby, af alle kampe, med min gode ven der er Brøndby-fan, hvor vi sidder sammen. Den af os der er på udebane undlader at tage trøje på og at være generende for dem omkring os ved at juble etc. og så har den aldrig været længere.
Hvis det er mig du spørger så ja, selvfølgelig har de det - men af andre årsager. Hovedårsagen er spillersalg og ikke medaljer/trofæer.
Skift “spillersalg” med “økonomi” og så har du beskrevet moderne fodbold. Økonomi er alt i nutidens fodbold. Desværre.
Eksempelvist kunne jeg godt forestille mig Brøndby holde fast i Vallys på trods af, at det bedste tidspunkt at sælge ham, rent økonomisk, nok ville være denne sommer.
Lidt en gratis omgang, ikke sandt? Jeg tror personligt at han skifter til sommer. Sidste chance med hans alder in mente. Vi får se hvem der får ret. Uanset hvem af os der får det, vil jeg mene vi begge har svært ved at bruge vores respektive spekulationer som argument her og nu.
Derimod kunne FCN i mit hoved holde på deres kæmpe talenter (Nuamah fx.) en smule længere, end de gør på nuværende tidspunkt. Med udgangspunkt i Nuamah tror jeg, FCN kunne have været helt oppe i medaljekampen med de andre tre hold denne sæson.
Fik de ikke omkring 150 mio. kr. for Nuamah? Det er altså svært at sige nej til for en hvilken som helst superligaklub.
Nuamahs afløsere var Osman der ligeledes er solgt videre for et tilsvarende beløb og Schelderup som kom tilbage på leje.
Synes det er meget svært at sige andet end at FCN har faciliteret deres venstre angriber-position helt sublimt. Både økonomisk og sportsligt.
Jeg ser snarere at det der holder FCN fra de tre anse i toppen er at de er uerfarne i at spille europæisk og Superliga samtidig. Det kostede et par dumme uafgjorte resultater mod bl.a. Vejle, Hvidovre og OB. Havde de vundet dem og haft 6 point mere ville de være 1 point foran FCK.