Snak

Mere indhold efter annoncen
Sjovt at det altid er træneren der er noget galt med i AGF. Måske de skulle kigge højere op og skifte alle dem ud der gang på gang tager gale beslutninger. Gab en klub.
Trænerfyringer giver jo ikke stabilitet. Blev nu aldrig tilhænger af Glens koncept, men havde gerne givet ham mere tid til hans proces. Nu ved vi og spillerne igen ikke hvad vi står med.
I øvrigt sjovt at tale om manglende stabilitet - resultaterne er da så stabile som den gamle rutsjebane i Tivoli og oplevelsen ligeså.
Velkommen til David.
KLASSE!

Vi har brug for en ung sulten træner med drive og dynamik. Godt set af direktionen!

Glæder mig seriøst til at komme på stadion, slut med alibibold på- og udenfor banen.
Nu var David Nielsen ellers godt i gang med at skabe sig et navn og en potentielt flot karriere som cheftræner...
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Underligt at fyre Glen efter 5-1 sejr, men man må gå ud fra det har været en længere proces. Hvor Helsingør kampen ikke havde betydning.

Ja AGF får en ung sulten og fremad stormende træner. Nu bliver det interessant at se om David kan stå for presset i smilets by.

AGF´s problem i denne sæson har været at klubben har været gode når de møder top 6 mandskaber. Men ikke når de møder et af de nederst 8. Helsingør kampen var den første sejr i 6 forsøg.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er vist det, man kalder "at søge nye udfordringer"! AGF er jo kendt som stedet, hvor samtlige trænere igennem de sidste 15 år er blevet fyret pga. enten dårlige resultater eller dårligt samarbejde med ledelsen. Hvis David Nielsen tror, at han kan lave om på den statistik, så har han godt nok meget selvtillid... :-)
David Nielsen er en dygtig træner, men jeg tror, at han passer bedre ind i en lille klub som Lyngby. Alle der havnet i AGF skuffer vildt meget. Sådan har det været i mange år. Nu kommer David med et helt andet spil koncept end AGF´s. Det tager tid at få til at køre.
@Jennerdrengen
David Nielsens stil og hans personlighed er vel også en der kan tackle virakken i Galehuset. Han er noget mere cool end Riddersholm. Han har desuden bevist sig som træner med et væsentligt lavere budget og i noget mere ydmyge omgivelser.


100% enig. Men der er efterhånden lavet mange perfekte trænerskift i AGF.
Jeg kan godt undre mig lidt over, at man som træner i Danmark kan finde på at vælge AGF som arbejdsgiver, når man har andre valgmuligheder. Det en notorisk fyrende klub, som i allerhøjeste grad mangler selverkendelse.

Det er fint nok, at man mener Glen har gjort det ringe, men ambitionen om top 6 er jo fuldstændig åndssvag. Det er materialet ganske enkelt ikke til. Og alligevel ligger man nu nr. 7 eller 10-11 runder med hold som Hobro og AC Horsens foran - som må forventes dropper ned igennem stille og roligt.

Jeg kan da godt forstå, at man ønsker at ligge i top 6 når man har en by som Aarhus som hovedsæde. Men det er jo ikke trænernes skyld at det ikke opfyldes. Alt andet end, vil jeg næsten sige.

Og hvis der er en snert af sandhed i spekulationen om David Nielsen som FCK træner efter Ståle (det har der nok ikke været), så virker det helt hovedløst at vælge AGF nu, hvor man kun kan skuffe. Medmindre David Nielsen voldsomt overpræsterer og AGF ender nr. 5 eller derover, så vil klubbens ledelse jo være nogenlunde lunkne omkring ham, og skulle man så formaste sig til en dårlig periode hvor man ender blandt de nederste 4-5 stykker, så er man i akut fyringsfare og skal starte forfra som træner.

Hvilken tidligere AGF træner er (i lad os sige 20 år) taget et skridt op, uden først at tage en gedigent skridt ned, efter at have trænet klubben? Jeg kan finde flere eksempler på trænere der har taget skridtet ned til AGF, eller sidelæns til AGF. Men jeg har endnu til gode at se en komme helskindet eller forbedret derfra. De sidste ti år har det i hvert fald været helt skidt. Det er vel kun Morten Wieghorst der har formået at hoppe direkte videre til siden/lidt op efter et AGF ophold.
Silkeborg IF
Riddersholms fordbold filosofi har på intet tidspunkt været særlig spændende at følge, og de udfald GF har haft i mange kampe må også falde tilbage på ham.
David Nielsen virker som et rigtig spændende valg, og tror på at han har den "coolness" til at kunne virke i, hvad der ellers er i et galehus.
Der skal dog simpelthen til at komme et koncept med kontinuitet på det hold! Hvilke trænere har fået forlænget kontrakt i AGF? Peter Sørensen gjorde vel..
Annonce