Snak

Mere indhold efter annoncen
Når det er sagt, så er jeg klar fortaler for, at DBU laver en regel om at mindst tre Superligaspillere bør udtages til landsholdstruppen. Hvorfor? Fordi det vil øge kvaliteten i Danmark, både at kunne fastholde de bedste, unge talenter et par ekstra år i en dansk klub for at modnes, inden de drager til udlandet, samtidig med at danske klubber kan hente erfarne spillere hjem 2-3 år, inden de rammer pensionsalderen. Med andre ord en gulerod for de unge og ældre for at spille i Superligaen. Samtidig vil jeg påstå, at tre yderpladser på landsholdet ingen negativ indflydelse vil have på Danmarks chancer for kvalificering og præstationer til/ved slutrunder.


Slet ikke enig. De bedste ifølge træneren skal med.

Iøvrigt, har du såni dit scenarie taget i betragtning at de 3 superligaspillere der altid skal udtages, kunne ende i en situation hvor den ægte er den samme ene klub der gang på gang får udtaget 3 spillere?

Hvordan vil det være en gulerod for superligaen og dem der tilvælger ligaen for de evt. 11 andre hold? Det ville blive et værre bøvl.
@Gonaldo
Så har du ganske enkelt ikke set ham med en bold.
Når Tingager er skadesfri og i form, er der efter min mening ingen bedre danske midterforvarer i Superligaen. Men om det så er nok til at komme i spil til landsholdet er jo helt afhængig af hvordan vores mange udenlandske centrale forsvarsspillere klarer sig. Lige pt er mange af dem skadet og Joachim Andersen i karantæne til kampen imod Nordmakedonien.
Der er noget bundsolidt ved Tingager.
Helt vidt så god han er til at udnytte de evner han har.
Han er ikke den hurtigste. Og han er ikke den mest tekniske med bolden.
Men det fungerer bare. Uanset hvem han bliver sat overfor i Superligaen.
Og han sparker ikke bolden ud til modstanderne.

Men jeg kender ikke konkurrenterne godt nok til at vide om han er kandidat til landsholdet.
Annonce