Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er sikkert efter reglerne men det er jo helt skævt se nu det klip fra Spanien hvor der står en Atlético eller Bilbao fan midt i hjemmebane hardcore afsnittet. Sådan burde det også kunne være i DK helt ærligt det er sgu for småligt som om der kunne være bare skyggen af farlighed med de få fans FCN har. Jeg er ikke AGF fan
Inden kampen skrev AGF på Twitter og FB:

Man vil blive bortvist såfremt man viser tilhørsforhold til AGF på FCN-afsnit


Desværre har der været en del episoder med fans af primært BIF og sekundært FCK hvor FCN-fans (inkl.børn) er blevet truet o.l. Hvilket har ført til at FCN har indført disse regler for alle hold.

Hvorfor bliver hele endetribunen ikke åbnet på farum stadion, når en så stor klub som AGF kommer på besøg i så vigtig en kamp. Ifølge kommentatorerne blev AGFs billetter allerede udsolgt i januar måned. Det er vel ikke sådan, at farum troede, at de selv skulle bruge tribunen? Det ville jo aldrig komme til at ske.
Enig UMURUM.

De er så latterlige derude.
De ville vel ikke have flere ind. Det ser ikke godt ud hvis der er flere AGF fans end Farum fans tilstede
Kongens klub. KSDH
Mere indhold efter annoncen
Annonce
På nogle stadions er det jo også et spørgsmål om hvilke afsnit der er gearet til udefans. Man kan ikke nødvendigvis bare sætte flere billetter til salg. Det kunne være ting som adgangsforhold og adskillelse.

Ved ikke om det er tilfældet i Farum.
If you know, you know.
Om det er ynkeligt, lavt eller hvad der ellers bliver brugt af superlativer skal jeg ikke gøre mig til dommer over.. Det står i stadionreglementet, så er den vel ikke længere!! Når reglerne brydes med pyro, så er I selvsamme ude og vil have strammere straffe.. Det er et regelbrud, accepter det og så videre..
Jeg er selv rimelig tolerant hvad det angår, men fodbold er følelser, og man skal også respektere hjemmefansenes følelser. Egentlig burde der slet ikke være udefans på såkaldte neutrale tribuner, men hvis de er der må de vise respekt for hjemmefansene og holde lav profil.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Begrebet neutralt afsnit eksisterer ikke. Alt andet end udeholdets afsnit er hjemmeholdets.
If you know, you know.
Hvorfor bliver hele endetribunen ikke åbnet på farum stadion, når en så stor klub som AGF kommer på besøg i så vigtig en kamp. Ifølge kommentatorerne blev AGFs billetter allerede udsolgt i januar måned. Det er vel ikke sådan, at farum troede, at de selv skulle bruge tribunen? Det ville jo aldrig komme til at ske.


Hvorfor skulle FCN være interesseret i at lukke flere AGF fans ind end højst nødvendigt i en så vigtig kamp? FCN giver hellere ikke længere hele endetribunen til FCK eller Brøndby.

Det mest utrolige er vel, at Jakob Nielsen kan have været i fodbold i så mange år og så ikke være klar over, at der ikke findes neutrale afsnit.
Klubben fra vidunderlige KBH
Annonce