Snak

Mere indhold efter annoncen

AGF-fans langer ud: Giver det mening?

man 7. apr 2025

AGF-fansene er stærkt utilfredse med mængden af hverdagskampe, hvor det ene hold skal krydse Storebælt.



Læs hele nyheden her
Det giver vel mening at Brøndby og FCK også er begyndt at have mandagskampe
Ikast fs. Siden 78 WBA i hjertet (Cyril Regis & Laurie Cunningham var konger)
@Neigaard Synes du selv, at du svarer på spørgsmålet?
Nej det giver ingen mening, og viser hvad man synes om fans på stadion. Det er en hån.
Jeg er principielt enig, men nu er der kun 4 hold i alt øst for Storebælt, og i nedrykningsspillet er der kun Lyngby. Skulle Lyngby så ikke have nogle hverdagskampe i slutspillet...?
De har én mandagskamp i Vejle.
Og én fredagskamp i Aalborg.
Danmark: Vejle Boldklub England: Manchester United Tyskland: Borussia Mônchengladbach
Fodbold som vare bliver primært solg til tv-seere, og fans på stadion er højst en sideindtægt. Hvis klubberne sætter billetpriserne så det forhold ændrer sig, så kommer der alligevel ikke fans på stadion.
Batman Close. London W12.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Problemet er vel at mandagskampen er i bedste sendetid med begrænset konkurrence fra andre ligaer, og derfor er det ofte ugens næstmest attraktive kamp som ligger on mandagen.
GF fans klynker som vanligt. De har tidligere haft flere fredags- og søndagskampe, bl.a. mod Randers. Brøndby spillede en mandag aften i Randers. Vi klynker ikke, men vi møder op i stedet.
Manchester United
Det er da sportsligt helt til hest, at Lyngby skal til Aalborg fredag... Hvorfor ikke have Viborg-Silkeborg i den kamp???

GF fans klynker som vanligt. De har tidligere haft flere fredags- og søndagskampe, bl.a. mod Randers. Brøndby spillede en mandag aften i Randers. Vi klynker ikke, men vi møder op i stedet.

Det har absolut intet med at klynke at gøre. Det handler om at påpege det åbenlyse, som AGFs fans - som i den grad også mødte op - gjorde i dag. Og hey, vi havde også “Pro søndag kl 15”-bannere i Randers, så dit indlæg er håbløst.
Hvor ingen tuder, og man stiller op igen.
Ryk mandagskampen til lørdag og der vil være en fest på stadions
Annonce