Snak

Mere indhold efter annoncen
Klubben er på ingen moden nok til at spille noget, der ligner cl. Ville ende i store ydmygelser. Men oplevelsen ville da nok være fed uanset.
Men det kræver en topplacering, hvilket jeg har svært ved at se. Lige nu er stimen god, men der har også været dårlige perioder i år.
Jeg synes det er fedt, man tør holde på Højer, som er så vigtig, men med det beløb begynder vi også være der, hvor det måske er okay, at han skal videre, nu hvor kontrakten ikke er længere. Nu ved jeg ikke, de præcise detaljer, men 1,5 Mio Euro er mange penge.
Mon ikke de finder et kompromis inden alt for længe. Det er ikke same tidspres som i sommers, og hvis Jan Schouby har ret, så har AGF allerede en form for forhåndsaftale med Vejle og Amundsen skulle Højer blive solgt. Så man er ikke presset til at finde en løsning hurtigt. Når Højer smutter så vil der alt andet lige komme et umiddelbart fald i kvaliteten på pladsen, men man bliver også nødt til at planlægge lidt længere end 6-12 måneder.
NP er Suppens bedste 6'er!
13-15 mio. plus lidt i bonus så ryger han nok. Han er alligevel væk om et år, så det nok bedre at sælge nu, og få en ny ind. Så kommer der heller ikke et evt for stort udskift af spillere i start 11 til sommer (Diks og Blume er nok også væk)
Til 2 mio euro er han væk.. Kort kontrakt tilbage og han vil gerne prøve noget nyt..

Der er en afløser klar..
@Ulricht

Så vigtig er han heller ikke


Mener du virkelig det? Han er uden sammenligning vores vigtigste spiller, hvis du spørger mig. Patrick Mortensen kommer i nærheden, men spillet er bare så markant bedre, og vi er virkelig meget farligere, når Højer er med. Vi har både spillet med og uden ham i denne sæson, og der har altså markant forskel - og det gælder ikke bare på kvaliteten på dødbolde og assists i åbent spil. Det handler i ligeså høj grad om, at Højer fungerer som en slags bred, ekstra playmaker, idet han slår ekstremt gode, flade afleveringer ind i banen og op gennem modstandernes kæder. Højer er totalt vital, hvis vi gerne vil i top tre. Vi kan måske nok godt ende der uden ham, men chancerne er markant forringet uden ham.
Hans reelle markedsværdi er jo hvad han kan sælges for, da det er et salg mellem 2 uafhængige parter. Men det er i det hele taget svært at snakke om reel markedsværdi for fodboldspillere, da alle spillere er forskelle og bedømmes meget subjektivt ift en normal metervare.


Naturligvis er hans markedsværdi, hvad han kan sælges for. Nu har Zagreb jo også afvist vores krav, så indtil nu er kravene over markedsværdien, kan man sige. Det, jeg dog mente, var, at danske defensivspillere på vej ind i slut-20´erne med et år tilbage på kontrakten, uden udlandserfaring, landskampe eller andet, ikke normalt går for 15 millioner + en videresalgsklausul. Læs det måske sådan her i stedet: den vurdering og de krav fra AGF virker lidt høje i forhold til generelle prisniveauer.
Jeg er totalt ligeglad med den mikroskopiske chnace for CL, men chancen for guld har aldrig været større. Står pt til odds 8 hos bookmakerne. Den realistiske chance skal jagtes med alle midler.
AGF 1880
Annonce