@Kåssådehvie
Læs hvad jeg skriver.
Jeg har skam læst, hvad du skriver. Det er ikke der, problemet ligger.
Vi har i 5-6 sæsoner haft et snit over 10.000 og to sæsoner over 11.000 selv på et lortestadion med bundplaceringer. Mener du seriøst at vi med et nyt stadion og en topplacering ikke lander på 15.000, så er det de der er useriøs og ikke kender til tilskuerne i Aarhus. Vi har haft tyve dårlige år, og alligevel er vi ok med på tilskuerparameteret selv med et atletikstadion. Din manglende respekt for det faktum kan skyldes at du er fra FCK og aldrig har oplevet modgang, der er værd at tale om. Er du det?
Ja, det må nok være det. Jeg har egentlig fin respekt for agf´s tilskuersnit, hvilket jeg også pointerede for et par uger siden. Der hvor filmen knækker, er når man begynder med at spekulere i alverdens scenarier omkring mesterskabskampe osv, for der er en ret reel chance for, at det ikke bliver relevant indenfor de næste mange, mange år. Og at du i øvrigt ikke har nogen form for data til at kunne bakke det op med, udover en eller anden besynderlig fremskrivning, der ville gøre Venstre stolte.
Når det så er sagt, så er jeg da enig med dig i, at fck´s hjemmesnit er en skændsel i denne sæson, hvor de ligger til første mesterskab i 3 år. Min egen klubs er heller ikke alt for flot, men der har dog også været en masse ballade. Igen.