Det vil for altid være så svært for mig at forstå al den ucharmerende skadefro og hæmmede mentalitet, der hersker i store dele af Danmark - og især Fodbolddanmark. Havde dette været BIF, FCK, FCM, Randers eller whoeverthefuck, så havde jeg håbet med alt på, at de klarer skærerne for Danmarks skyld.
Vi vandt mesterskabet fuldstændig fortjent. Ingen andre kunne følge med, og vi sluttede med syv point ned til 2. pladsen.
Det ville jeg have lykønsket andre med, hvis de havde ventet 40 år. Jeg kunne også sagtens unde BIF deres mesterskab under Niels Frederiksen.
Tænk, at man så kun har ventet til denne kamp i forhåbning om at kunne håne igen - nærmest som om, at vi aldrig skulle have gået efter at vinde det mesterskab, for se nu, hvor pinligt det blev for os.
Jesus fucking christ.
Hårdt dømt rødt kort, som jeg ikke er enig i (fordi man engang talte om bold-til-hånd, men nu bare konstaterer "hånd på" uanset hvad), men det er skuffende, at vi ikke bider mere fra os og bliver for passive og resignerende. Der mangler svinehundsmentalitet (som der ofte gør for danske hold i Europa), men det må vi lære af.
Aarhusianer og glødende AGF-fan siden fødslen.