Det er desværre den perfekte storm. Udskiftninger i truppen og skader har gjort at ifht startopstillingen i næstsidste runde mod BIF, hvor mesterskabet blev sikret, var der kun 3 gengangere mod Horsens i går.
Der har ikke været den fornødne tid til at få implementeret den nye grundstamme pga opgaverne i Europa, og det har ikke gjort det nemmere at skader og manglende form har betydet mange udskiftninger, manglende kontinuitet og manglende kvalitet.
Trods dette har holdet ikke spillet en superligakamp i denne sæson hvor de har været klart næstbedst og chanceløse. Men det har været op ad bakke hver gang, og mange stolpe-ud situationer der havde været stolpe-ind sidste sæson.
Tror vi må indstille os på at skulle indvie det nye stadion i nedrykningsspillet i foråret - men kan ikke se at det vil give mening med en anden træner.