Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu har jeg arbejdet i en sportsbutik, så jeg ved hvad Craft tager for trøjer som dem her.

Det er normalt mellem 200-300 kr. Når der "kun" kommer 500 stk om ugen, kører det samtidig i deres normale flow, så der burde ikke være ekstra omkostninger.

Hertil kommer der 100% en specialpris for AGF i sponsoraftalen. Så det er stadig en stor profit AGF kommer ud med.
Solgt flere guldtrøjer end 1. - 2. og 3. tilsammen, var der en der sagde medløberfans.


Uanset hvor dumt det er sagt, så er der sikkert en der har sagt det. Du kan starte med at gå ud og kigge spejlet. Brug evt. en skammel, eller spørg din mor om hun vil løfte dig, hvor det er for højt.
NP er Suppens bedste 6'er!
@jevachenko

"Derudover går mange penge vel direkte til trøjeproducenten, Craft.
Craft har jo betalt en engangssum per år for at være trøjesponsor (typisk)
Derudover leverer de trøjer, men sandsynligvis tager den også en stor andel i indtægten på et trøjesalg.."

Fandt denne artikel (et par år gammel), som vel understøtter din pointe.

https://www.footyheadlines.com/2023/07/full-breakdown-price-of-football-shirt.html

Solgt flere guldtrøjer end 1. - 2. og 3. tilsammen, var der en der sagde medløberfans.

Det er bare dumt. Når ens klub vinder det første mesterskab i 40 år, så køber man naturligvis guldtrøjen. Det giver sig selv.
De kommer også til at sælge mange trøjer næste sæson, da der også er stor værdi i at have en trøje med DBU Danmarksmester tryk på.
Altid med chili
Jeg skal både have den nye i kort og lang ærmet udgave. Inkl til min søn. Og sikkert også udebane trøjen 😅
Moral er godt.....
Når momsen er betalt er der 14 mil. tilbage til at dække alle omkostninger. Mon ikke det ender med ca. 5 mil i reelt overskud af trøjesalget. Trøjerne er kun produceret efter ordrer, så der er ikke noget spild, hvilket gør forretningen mere rentabel.
De normale spillertrøjer bliver produceret efter det forventede antal der kan sælges af de forskellige størrelser. 25/26 trøjerne endte med at være mere populære end forventet, så udbuddet kunne til sidst ikke følge med efterspørgslen.
Det virker til at AGFs samarbejde med Craft er et ret godt match - de produkter der er kommet på hylderne de seneste par sæsoner virker noget mere attraktive og nyskabende end de tidligere klassiske (og småkedelige) Hummel produkter.
Jeg skal både have den nye i kort og lang ærmet udgave. Inkl til min søn. Og sikkert også udebane trøjen 😅


Husk en til konen, som kun må have den på onsdag aften efter knægten er kommet i seng.
NP er Suppens bedste 6'er!
Solgt flere guldtrøjer end 1. - 2. og 3. tilsammen, var der en der sagde medløberfans.


Herning mindreværdet fortsætter 😂
Annonce