Snak

Mere indhold efter annoncen
@Træk tiden.. Så du mener at hvis Gift Links skulle sælges fra FCN, ville prisen være det samme og man skulle seriøst vurdere 22 mil?
Følger AGF, Landsholdet og de danske spillere i Europa. Drop nu jeres smålighed, misundelse og den forb... jantelov og lad os have en ordentlig debat. I ved selv hvem I er.
Jeg kan heller ikke se hvad der skulle retfærdiggøre en pris over 30 millioner.
Manden er dygtig i superligaen, men med 209 kampe 19 mål og 24 assists, så kan jeg godt forstå der ikke bydes større for ham. :)
Og det er helt fair, men så siger agf jo bare nej. Landshold eller ej… Links har bevist i snart 2 år han ikke ejer et bundniveau, der er i hvert fald ingen som har set det….
Moral er godt.....
CV gør det helt rigtige her, han skal ikke tage telefonen, eller skrive tilbage til, klubber der kommer med så underlødige skambud på Links.

Hvis de nu starter ud med et bud på €+6 mio, så kunne jeg se meningen i, at CV høfligt indledte en dialog omkring, hvad han og der med GF forventer at ville have for Links.

Alt der under skal bare afvises, Links har 3 år tilbage af sin kontrakt, og han er en, af de bedste spillere i Superligaen, igennem de sidste 2 sæsoner.
Han har også vist at hans bundniveau er så højt, at man med rette kan stille spørgsmålstegn ved om han overhovedet har et bundniveau.
Og sidst men ikke mindst, så er han 27 og går dermed ind i de nok 4-5 bedste år af sin karriere, og den slags bør også afspejle sig i et bud på Links.

Efter min bedste mening bør CV ikke gå med til noget under €+6 mio, og gerne tætter på €10 mio eller mere for Links.
AGF & Barcelona. Pep Guardiola er vel sagtens "The GOAT" af alle trænere.
Selvfølglig har vores vigtigste spiller de sidste 2 år, som i øvrigt har været flest gange på årets hold, en højere pris end 20 mio… det er da indiskutabelt.! Han har samtidig en sindssygt fremtrædende og vigtig rolle i hierakiet i klubben, og han kommer ikke til at lave en scene eller performe dårligere. Måske får han lidt ekstra i lønposen som plaster på såret. Men jo helt indlysende, at værdien i at have ham i truppen er MARKANT større end 20 mio kroner, som så igen skulle investeres (og måske ikke succesfuldt) i at finde hans afløser. No brainer.

Og alle jer fra andre klubber, der forarges over, at agf ikke bare sælger ud og bliver benovet over at nogle vil have vores spillere, skulle virkelig tage at finde deres virkelighedsbriller på. Se fodboldøkonomisk på tingene og indse, at spillere har en værdi for den klub, de repræsenterer. FCM ville da heller ikke sælge Erlic for 10 mio kroner, fordi han gerne vil spille i Tyskland. Hans værdi for fcm overstiger jo markant den potentielle salgspris.!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg ser der er mange som gerne så Links blive solgt. Det bekræfter vel bare hvor dygtig han er
Kongens klub. KSDH
Man kan nok ikke få 50mil, men 40 kan måske også gøre det
Med de priser der er fodbolden nu, skal han absolut ingen steder for under 60-70 mil.

Hvor lang tid har han tilbage af kontrakten?
6100
Du er sød 🥰 😂😂
Det glæder mig at mange stadig undervurderer AGF.
Der venter dem overraskelser i de næste år.
Men det er nok bare rent held, lige som de 32 heldige kampe i sidste sæson.
Annonce