Snak

Mere indhold efter annoncen

AGF tæt på Rasmus Carstensen

søn 6. jul 09:44

Rasmus Carstensen er tæt på at kunne kalde sig AGF-spiller. Det erfarer Bold. 



Læs hele nyheden her
Den gør lidt ondt. Minder om Mads Emil Madsen. Håber ikke han skifter permanent
Et tegn på at Beijmo er på vej væk?

Med både Beijmo, Mølgaard og Jacob Andersen (langtidsskadet i know), så virker det en smule overkill på højre backen.
Medmindre han er tiltænkt en plads længere fremme
Lyder fornuftigt med en lejeaftale. Så er der stadig plads til Andersen, når han er tilbage i kampform, og giver mulighed for at se tingene an med Beijmo, som har kontraktudløb næste år.
Han burde tage til Silkeborg og spille lidt Europæisk. Men nu skal jeg også selv se dem, så det hjælper selvfølgelig på min bias.
IDKFA
Fedt, den skal være med en købsoption. Nogen der ved hvor lang hans kontrakt er? Jeg synes ikke lige jeg kunne finde en entydigt svar. Samtidig betyder det nok også at vi ikke forlænger med Beijmo.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Forudser at man prøver at få lidt mønt på Beijmo inden kontraktudløb, han var også en faktor ifht. At få Andersson til Djurgaarden (imod klubbens ønske). Så måske han selv smutter til Djurgaarden, nu hvor de nok har fået lidt mønt efter conf league
Hey GF, hvad med at udvikle spillere selv? ;-)
Fedt at vi henter en spiller til den eneste position hvor vi er godt dækket ind ;-)

Men om Bejmo/ Mølgaard er tænkt som højre stopper er nok en mulighed.
Ihvertfald en fin spiller som kan spille fra første dag.
AGF og kun AGF!! KSDH!!
Fedt, den skal være med en købsoption. Nogen der ved hvor lang hans kontrakt er?

Det mest valide jeg kunne finde er 30. Juni 2026 så 2 år igen, men han har kun fået 3 kampe, og hvis de vil udlåne ham igen, tror jeg ikke Køln ser det store lys i ham. Han har har gjort det ok i Lech under Niels Frederiksen. Så måske han i FM sprog har en lav tilpasningsevne xD
Beijmo er 27, Carstensen er 24.

Hvis det her er med købsoption, så er det simpelthen genialt.

Hvis ikke, så har AGF stadig 1 år til at finde en ung afløser, hvilket også er fedt.

Og Carstensens bundniveau er højere, så det er også en opgradering. Jeg ved dog ikke om Mølgaard er bedre på HB, hvis de vil spille med 4 bagerst.

Alt i alt flot hvis de kan hente en polsk mester. De bedste polske hold har et virkelig godt niveau.
Annonce