Snak

Mere indhold efter annoncen

Ajax-dansker meldes tæt på FC Nordsjælland

fre 1. sep 2023

FC Nordsjælland er angiveligt tæt på en lejeaftale med Ajax-danskeren Christian Rasmussen.



Læs hele nyheden her
Har han været i Ajax siden 21 eller 19 ? ;)

I tænker nok på at han fik sit nummer i førsteholdstruppen i 21 ?
Hvad er købsklausulen på? Synes ikke han er noget specielt, når man har set ham spille, så håber ikke han kommer til at tage de kommende FCN stortalenters plads, med mindre der ligger et tvungen køb af ham næste sommer.
gunner since 94’
Han blev solgt fra fcn som 16-årig for 20 mio
Det er endnu et eksempel på, at Ajax ikke er et godt sted at skifte til for danske talenter. Jeppe Kjær, Christian Rasmussen, Victor Jensen, Mohamed Daramy, Eskild Dall, Marcus Bay og hvad de ellers hedder. Der er godt nok langt mellem de gode fortællinger.
http://iconicnumber7.wordpress.com/2011/08/04/a-paul-scholes-tribute-92-quotes/ Ralf Rangnick havde ret
desværre endnu et mislykket dansk salg - må da håbe han får gang i karrieren i DK igen
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er endnu et eksempel på, at Ajax ikke er et godt sted at skifte til for danske talenter. Jeppe Kjær, Christian Rasmussen, Victor Jensen, Mohamed Daramy, Eskild Dall, Marcus Bay og hvad de ellers hedder. Der er godt nok langt mellem de gode fortællinger.


Er det bedre fortællinger i andre udenlandske klubber? Forskellen er at Ajax har en stor koncentration af danskere og derfor er det nemmere at pege fingre, men hvor mange gode eksempler er der lige på danskere der er solgt som purunge til store udenlandske klubber, som ender med at få stor succes? Jeg kan ikke umiddelbart komme på mange andre end Højlund i nyere tid, som dog ikke blev solgt som helt ung teenager. Herefter skal man vel tilbage til Højbjerg og AC for at finde gode eksempler. Til dels Dolberg, der dog ikke formåede at følge op på sit momentum.

Omvendt har du spillere som Jungdal, Silas Andersen, Fraulo, Faghir, Sertdemir inden for de sidste par år, der ikke har evnet at slå igennem i deres klubber. Forskellen er så at de har spillet i 5 forskellige klubber og ikke samme.

Det er lidt en ukritisk tilgang til det, bare at konkludere at Ajax ikke er et godt sted.
Ajax er notorisk et godt sted for talenter.

Også for danske, men tror nærmere, at Ajax har flonket de sidste mange år i scouting afdelingen.

Hvor Ajax nærmest hvert år var gældende i Europa og solgte for 2-300 spillere (dengang det var mange penge) så er det altså lang tid siden de har shinet i Europa og leveret færdigebearbejdet talent. Der kommer selvfølgelig stadig lidt igennem maskinen, men dem som har en længere hukommelse kan nok se, at Ajax er en skygge af sig selv.
"It has yet to be proven that intelligence has any survival value" ACC
Soccerjedi

Lindstrøm ?
Hvad har Lindstrøm at gøre, med snak om talenter i Ajax??
20 mio er jo svært at sige nej til...synes ellers superligaen er god at få 50 plus kampe og
så komme ud...fysik er der og prøve på seniorniveau....men så skal talenterne også ud..
teknisk er superligaen for bløffende ringe
Annonce