Snak

Mere indhold efter annoncen

Albacete-fan kastede banan efter Vinicius Junior

tors 15. jan 14:42

Vinicius Junior blev i forbindelse med kampen mod Albacete udsat for flere racistiske angreb. Undervejs i kampen blev kastet en banan på banen mod Real Madrid-stjernen.



Læs hele nyheden her
Der er selvfølgelig kun en løsning på denne skandaløse opførelse.
Albacete ud af turneringen og Real går videre.
Manwho. Helt enig.
Det synes jeg er helt fint. Så kan vi samtidig rykke Real ned fordi, fansene på Bernabeu, hver eneste gang Barca er på besøg, kommer med racistsike tilråb mod Yamal, Kounde og Raphinha, uden det får nogen som helst konsekvenser for klubben. Det sker dog ikke kun på Bernabeu, men Madrid klubberne er specielt slemme.

Men det er da irriterende, der er nogle tåber i hver anden udekamp, Real spiller. Forhåbentlig kan man finde synderne og give dem en passende straf.
Jeg bryder mig egentlig ikke om Vinicius, men det der skal de bare stoppe med det samme. Livstidskarantæne til idiote(r(n)e)🧐
Hvis du som modstander fan vil op under huden på spilleren, så er der utallige andre måde at gøre det på. Det er simpelthen for ulækkert. Håber Vinicius kan børste det af sig og koncentrere sig om bolden.
manwholost tåbelig ide. Klubben tager stærkt afstand fra dette. Hvorfor skal klubben straffes pga. nogle tåbelige idioter. Har svært ved at se hvad klubben skulle gøre anderledes.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det synes jeg er helt fint. Så kan vi samtidig rykke Real ned fordi, fansene på Bernabeu, hver eneste gang Barca er på besøg, kommer med racistsike tilråb mod Yamal, Kounde og Raphinha, uden det får nogen som helst konsekvenser for klubben. Det sker dog ikke kun på Bernabeu, men Madrid klubberne er specielt slemme.


Jeg ved ikke, om dine påstande er rigtige, det kan da godt være, at de er. HVIS de er rigtige, mon ikke det så foregår på alle stadions i et eller andet omfang? Altså, fx også på Camp Nou?
Pointen er, at man måske skal passe på med at hævde sig selv og pege fingre, hvis det er et generelt problem, sådan som det fx tyder på at være i Spanien.
If I had the wings of a sparrow... If I had the arse of a crow... I'd fly over Pride Park tomorrow... and shit on the bastards below!
Jeg er såmænd sikker på, det foregår i et eller andet omfang på Camp Nou også. Ligesom det foregår på stort set alle stadions rundt omkring i verden, ikke kun i Europa. Det var ligesom bare ikke pointen. Det var kommentaren omkring Albacete skule taberdømmes pga racisme fra tilskuerne.

Episoderne på Bernabeu er veldokumenterede, så bare slå dig løs med at finde dem ;)
Det må aldrig ske og der skal self komme straf. Og stop med at gøre de ting. Fatter det ikk
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Det er simpelthen vildt at man ikke kan tage til fodbold uden at kaste bananer efter mørke spillere.
Det er en adfærd vi også så ofte i Danmark i 90´erne. Vi må håbe at spanierne snart får ændret adfærd.

Det ser vist også ud til at en af Albacetes spillere er en homofobisk nazist. Det er sku lige før jeg hellere havde set real vinde end dem.
@Fjelle - hvem er det der er en homofobisk nazist? Og hvorfor?
Annonce