Snak

Mere indhold efter annoncen
Adriaanse

Stop nu medr de trænernavne, ingen ved om klubben overhovedet ville ha de typer eller om de var interessere, eller om de overhovedet kunne være en del af det projekt som Brøndby ville ha igang?

Og når du nævner Jan Laursen ryger alt hvad der er seriøst, han sygemeldt sig omkring samme tid som Rud kom til Brøndby, sikke en mand at hente ind.... hvor mange spillere tror du var solgt og købt med en sportchef liggende syg derhjemme?
"Allan Gaarde havner i FCK eller BIF en dag"

...ermm det er den 3. april i dag......
Og når man får en nyhed ud (v.h.a. direktør, Bay?) om en ny formand - Krarup - og denne, adspurgt på TV, så ikke ønsker posten alligevel, så virker også det desperat og dårligt forberedt.



He he. Det er altså udelukket at det er EB, der havde fået historien galt i halsen?


"Jeg tror, de fleste danske fodboldspillere ville elske at spille i Brøndby. De har det fedeste stadion og de bedste fans"
Allan Gaarde er imo. en dygtigere sportsdirektør end både CV og Rud. Og han har potentialet til at blive uendeligt meget bedre end de to.
Så joken er, at han da aldrig vil forlade AaB? Ja, altså givet, at BIF og FCK genfinder fordums styrke, kan jeg ikke se, hvorfor det ikke ville være en fantastisk udfordring for ham, når han har fået mere erfaring.

Folk, der undervurderer Gaarde, har ikke fulgt med i dansk fodbold det sidste år. Du ser ikke så gode signings til så få penge andre steder lige pt. Og han er altså helt grøn på posten.

Alles für AaB... eller noget
@pryds

Det projekt, som Brøndby gerne vil have i gang...

Ja, spørgsmålet for hele denne debattråd er jo i bund og grund den total forvirring over, hvilket projekt Brøndby egentlig gerne vil have i gang på kort og mellemlangt sigt? Jeg aner det ikke, men det gør Brøndby-fans åbenbart, eller?

Som AaB-fan er det let at se projektet: Man ved, at AaB svinger sygt meget i placeringerne fra år til år, og det vil de højst sandsynligt blive ved med, især pga. økonomien aktuelt.

Men hvis de henter 62 mio. snart, kan det selvfølgelig komme til at se lidt mere positivt ud. Men der er ikke noget, der hedder "Det nye AaB" eller lignende. Selv om Gaarde har potentialet til at lede et sådan projekt en gang i fremtiden, når der (måske) er styr på økonomien.
Alles für AaB... eller noget
Mere indhold efter annoncen
Annonce
RS4Break

Har du sat dig ind i tingene, eller har du bare læst artikler på bold, BT og EB? Det projekt der er igang ændre sig ikke pga udskiftningen idag, så din forvirring må vel mere handle om hvorfor Aldo ryger.
@FCK 4 EVER

Syntes det er lidt underligt han ikke han sin formands-kandidat klar allerede

Nu bliver jeg nysgerrig - hvorfra ved du at han ikke har sin formandskandidat klar allerede?
"Jeg tror, de fleste danske fodboldspillere ville elske at spille i Brøndby. De har det fedeste stadion og de bedste fans"
pryds

Hvor længe skal man køre med gigantiske underskud, dvs. investere i spillere og akademi, i følge projektbeskrivelsen i BIF?

Hvornår går man helhjertet efter CHL, ifølge projektet? Kan man leve med, at det måske er om fire-fem år?

Hvornår går man igen enegang i TV-aftalen, ifølge projektet?

Vil man ifølge projektet være i stand til at holde på de bedste talenter i alderen 16-19 år?

Som ikke-Brøndby fan ved jeg ikke helt, hvad projektet går ud på. Men det gør Brøndby-fansene selv, og det er jo også det vigtigste.
Alles für AaB... eller noget
RS4Break

Alt i klubben går den rigtige vej, underskuddet var forventet, ligesom der forventes underskud igen næste år, noget der er kalkuleret med... men klubben er kommet længere op i rækken, så det generere jo klart nok flere penge gennem tv(når klubben nu kommer tilbage til TV-aftalen), folk på stadion og flere sponsorkroner.

Chl er ikke noget man går efter endnu, de har meldt ud at man om top 6 i denne, top 4 i næste og så medaljer sæsonen feter det, så det er ude i fremtiden.

Det med TV-aftalen tror jeg bliver sløjfet nu, er ret sikker på det var en af grundene til at Aldo blev fyret.

Det klubber melder ud er at de holder på talenterne, de har også allerede skrevet kontrakt med flere af de talentfulde ned til u16.



Man kan undre sig over, at en mand som Stjerne Hansen tilsyneladende kommer i bestyrelsen. Han har da om nogen stået for en passiv og "hængen fast i gamle dage" holding i DBU og er stærkt medvirkende til det beklagelige image DBU efterhånden løber rundt med.

Det må da være muligt, at få mere kompetente og visionære personer i bestyrelsen?

JSH står - med rette eller urette - for alt det der er galt i DBU. En gammeldags og selvtilstrækkelig organisation, en arrogance i forhold til kunderne og kommunikationen (eller manglen på samme med dem), en efterhånden pinlig fastholden i en træner der intet har skabt for dansk bold de seneste år - jojo de er sandelig visionære på Vestegnen......
Annonce