Snak

Mere indhold efter annoncen
Det går alt for godt til at skulle diskutere med en frustreret Milanfan.

Toget er ikke bare kørt, stationen er blevet brændt ned. Tænk sig at Sensi var tæt på Milan i sommers før Inter kom på banen.


Absalon og Zuma.
At en fan efter en sejr og Inters bedste sæson start siden 1966 , hvor sensi har været et omdrejningspunkt og er rost meget i medier, kalder samme person verdensklassespiller, for at spillet ualmindelig godt - og du kommenterer med priceless. Så fremstår du for det første helt vild bitter og misundelig, og med din rambling om hvor god leao , rebic og piatek og generelt Milans hold er påtrods af de manglende resultater i en del sæsoner efterhånden - så virker du sgu ret jubeloptimistisk og ja bitter. Det er sgu lidt sjovt faktisk at overvære..

Men du kan selvfølgelig ikke selv se hvor ude af takt med virkeligheden dine vurderinger er
Pazza Inter Amala
Jeg synes, Rosso fortjener en smule mere respekt end han får lige nu - her er trods alt tale om én der normalvis er én af de kontinuerligt mest saglige brugere her på sitet.

Desuden har han en pointe. Sensi er klasse og været særdeles afgørende. Man kunne vel endda gå så langt som at kalde ham Serie A´s bedste transfer i sæsonen hidtil. Men verdensklasse? Det er han efter min mening ikke endnu.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
@flying
Jeg takker selvfølgelig for opbakningen.

Men fejlen er ultimativt min. Jeg bør holde mig til at diskutere fodbold med folk som dig.
L´Imp, I4L, Stanko og de øvrige faste brugere er nu også nogle fine fyre - jeg tror bare, følelserne er ude på tøjet lige nu, alt i mens de rødsorte og blåsorte briller også er godt og grundigt trykket ned over næsen.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Inter har Handanovic, Skriniar og Godin, som er verdensklasse. Andre har potentiale til at blive det.

Og inden Inter-folk farer i flæsket på mig, så har vi ingen med verdensklasse, men lige så et par spillere, der kan blive det.
Det kommer vel an på hvordan man tolker ordet verdensklasse. Det er klart hvis man tror at det betyder at være verdens absolut bedste, så er det nok ikke dér vi er, men hvis man ikke kan se at Sensi har været Inters helt store oplevelse indtil videre i den her sæson, så er man enten 1. uden besiddelse af tv eller tablets. 2. blind og døv. 3. uden nogen som helst forstand på fodbold. Fremragende spiller, intet mindre.
Klasse sejre idag!!
Og sensi wauw. Ja han er ikke verdensklasse endnu. Men pyha han puster altså til det. Nøøøøj han er vigtigt for os, han har seriøst alt!!

Men alle springer i øjnene for os pt. Så det er konge. Vi bliver teste nu her med Barcelona og juve. Der ser vi virkelig hvor vi er:)
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Det kommer vel an på hvordan man tolker ordet verdensklasse. Det er klart hvis man tror at det betyder at være verdens absolut bedste, så er det nok ikke dér vi er, men hvis man ikke kan se at Sensi har været Inters helt store oplevelse indtil videre i den her sæson, så er man enten 1. uden besiddelse af tv eller tablets. 2. blind og døv. 3. uden nogen som helst forstand på fodbold. Fremragende spiller, intet mindre.


En spiller kan lave verdensklassepræstationer, men jeg vil mene, at hvis en spiller skal kaldes verdensklasse, skal han præstere på sådan et niveau over en årrække.

Sensi er kommet stærkt fra start. I aftes synes jeg ikke, han var så god som de andre kampe.
Man kunne vel endda gå så langt som at kalde ham Serie A´s bedste transfer i sæsonen hidtil.

Han er, uden nogen tvivl nogle steder forhåbentlig, det bedste indkøb i Serie A so far. Ville kunne forstå hvis du mente tvivl om i Europa.

Han har nogle helt unikke kvaliteter som kan og vil gøre ondt på selv de bedste hold i verden. Hans lave tyngdepunkt alene minder mig om Hazard og Messi. Mere eller mindre mindre umulig at få stoppet i hans vendinger med bolden med mindre man går på kroppen af ham og laver frispark.

Læg så oveni en rigtig god teknik og pasnings og placeringsevner, overraskende god fysik taget hans størrelse i betragtning, og en fin arbejdsradius og du har en spiller alle kender om et år.
Jeg er bare hurtig ude.

Skriniar var også verdensklasse efter en måneds tid i klubben, der var bare ikke nok der havde set ham spille.
Absalon og Zuma.
Annonce