Snak

Mere indhold efter annoncen

Allan Gaarde: Havde gerne beholdt Jönsson

man 30. maj 2016
AaB's sportsdirektør Allan Gaarde ærgrer sig over afskeden med Rasmus Jönsson, som AaB gerne havde forlænget med.

Læs hele nyheden her
- Vi har på forkant sikret os tilgang fra ukendt marginalspiller fra den kommende sæson, ...


Nu hvor vores nøglespillere, som Spalvis og Thomsen ryger OG vores stamme, som KEP og Jönsson, så er det ikke nok at i henter 2 transferfrie spillere.
Jeg har fin tiltro til Gaarde og Co og ser absolut ikke Jönsson som noget tab, tværtimod. Han må have været ret løntung, så fint at slippe af med den udgift.

It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Han må have været ret løntung, så fint at slippe af med den udgift


Har hørt at han var en af dem som var bedst betalt i AaB, så fint vi får en masse løn kroner til at hente noget ind et sted hvor vi har brug for det

Jönsson var en af de bedste spillere jeg har set optræde i AaB trøjen til dato, og en meget stærk faktor til at vi hentede The Double. Under Lars Søndergaard har han dog aldrig for alvor fået vist sit store potentiale og der ligger vel en vis logik i at han har valgt at forsætte hos Kent Nielsen.
Shit happens. Den bedste måde (for en udviklingsklub) at komme frem til et nyt succes-år er at få luget ud i en del af resterne af sidste succes og få bragt nye unge, sultne talenter på banen. AaB vil alligevel aldrig kunne købe sig til et mesterskab.

Bassogog og Pohl bliver mega-giftige i den kommende sæson! Og 1000 på rød som mester giver nok pengene ca. 50x igen... :-)
Annonce