Snak

Mere indhold efter annoncen

Alt på plads: Iran-spillere har fået visum til USA

fre 5. jun 23:30

Irans VM-spillere har fået visum til indrejse i USA, og dermed er den sidste tvivl om landets deltagelse ryddet af vejen.



Læs hele nyheden her
Diplomatisk koldkrig på fodboldbanen: Irans landshold forment adgang til USA mellem kampene
MEXICO CITY / WASHINGTON D.C. – En usædvanlig og højspændt diplomatisk aftale tvinger nu det iranske herrelandshold i fodbold ud i et logistisk mareridt under deres deltagelse i den igangværende slutrunde.

Kilder med indblik i de sikkerhedspolitiske forhandlinger bekræfter, at de amerikanske myndigheder har valgt en benhård kurs over for den iranske delegation. USA har kun udstedt indrejsevisum – ikke opholdstilladelse – til spillere og stab.

Det betyder i praksis, at det iranske landshold er forment adgang til at have baselejr eller overnatte på amerikansk jord.

Det logistiske mareridt: "Fly-in, fly-out"
I stedet for de sædvanlige luksuriøse hotelophold og rolige optaktsbetingelser, som andre nationer nyder godt af, må Iran operere under et strikt og udmattende rejseprogram:

Kampdage: Truppen flyves ind til det specifikke amerikanske stadion umiddelbart før kampstart.

Efter slutfløjt: Så snart kampen og de obligatoriske presseforpligtelser er overstået, eskorteres holdet direkte tilbage til lufthavnen.

Destination: Truppen skal øjeblikkeligt forlade amerikansk luftrum og flyve tilbage til deres faste base i Mexico.

Baselejr placeret i Mexicos mest berygtede kartel-zone
Hvad der gør situationen endnu mere kritisk for det iranske fodboldforbund, er placeringen af holdets mexicanske base. På grund af de hasteaftaler, der har skullet falde på plads, er holdet blevet indkvarteret i et område, der af internationale sikkerhedsanalytikere beskrives som en regulær krigszone.

"Det område, som det iranske landshold er tvunget til at opholde sig i, er præget af en blodig og igangværende narko-bandekrig mellem rivaliserende mexicanske karteller."

Mens andre landshold kan fokusere udelukkende på det sportslige, skal de iranske stjerner navigere i en hverdag omgivet af tungt bevæbnet militærpoliti, udgangsforbud og en konstant latent sikkerhedsrisiko.
Tak for et, muligvis skarpt optrukket (kan du oplyse dine kilder?) men ret kritisk perspektiv, som sjældent bringes ind i diskussionen af sagen, boldxxx. Situationen, forløbet og selve arrangementet (priser/omkostninger, profitudtag, logistik, ressourceforbrug etc.) har mest af alt en dekadent-pervers karakter. Men det er sikkert bare en uheldig tilfældighed.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Vildt nok, hvis Irans landshold er blevet placeret i Mexicos mest berygtede kartel-zone. De skal flyve ud af USA med det samme kampene er slut, samtidig med at de bor i en kartel-zone. Ikke optimale forberedelser til kampene.
"Det iranske landsholds optakt til VM har været præget af et storpolitisk visum-drama. Efter at de amerikanske myndigheder reelt blokerede for holdets planlagte træningslejr i USA, måtte iranerne i hast ændre strategi under deres ophold i Tyrkiet. Med tæt assistance fra de tyrkiske myndigheder lykkedes det i ellevte time at få hastebehandlet visumansøgninger gennem den mexicanske ambassade i Ankara. Holdet har i dag forladt den tyrkiske træningslejr og er fløjet direkte til Mexico, hvor de vil have base i grænsebyen Tijuana for at omgå de amerikanske indrejserestriktioner."

*****
Når folk efterspørger kilder til mediernes historier, udstiller det et grundlæggende problem i den danske mediebranche: Meget af det, der udgives, er ren "copy-paste"-journalistik.

I stedet for at lave selvstændig research og tjekke fakta med egne kilder, vælger mange danske medieselskaber den nemme løsning. De tager artikler fra udenlandske nyhedsbureauer, oversætter dem og udgiver dem som deres egne. Det betyder, at hvis der er en fejl i den oprindelige kilde, bliver fejlen blot kopieret ukritisk videre til de danske læsere, fordi ingen reelt undersøger sagen selv.
Det iranske landshold rejser med Turkish Airlines (THY). Efter den første korte flyvning fra Antalya til Istanbul, fløj de i dag klokken 16.15 dansk tid fra Istanbul Lufthavn (IST) med kurs mod Mexico City på rutenummer TK184.

Turen over Atlanten foregår ombord på en Boeing 787-9 Dreamliner, som er et moderne langdistancefly. Fra Mexico City rejser delegationen videre til deres endelige base i grænsebyen Tijuana.
Annonce