Er du gal en røver😂
Snak
Alvarez forklarer doping-dom: Tog kærestens pille
tors 11. sep 08:46
Athletic Club-profilen Yeray Alvarez forklarer sin doping-dom med, at han kom til at tage én af kærestens piller, som indeholder et forbudt stof.
Læs hele nyheden her
tors 11. sep 09:43
“- I afgørelsen anerkender UEFA, at spilleren ikke handlede med forsæt, idet det er blevet bevist, at indtagelsen af det forbudte stof skyldtes forkert brug af et forebyggende middel mod hårtab, som tilhørte hans partner, og som indeholdt det pågældende stof – uden nogen bevidst hensigt om at dope sig.”
Så ikke en røver, men de vurdere stadig at man som atlet burde have fuldt styr på sin medicin. I den kontekst, virker 10 måneder som en hård straf.
B93, klubben på Østerbro.
tors 11. sep 09:44
Hvorfor er det en røver? Han er fast mand og leveret varen. Han har ikke behov for noget til at performe ekstra. Derudover er han en mand fra Bilbao området. Han har ikke behov for at komme til udlandet og derfor skal performe over evne. Han spiller i sin ynglingsklub.
tors 11. sep 10:58
Det er netop et eksempel på, at man kan tage ansvar og komme med en forklaring og en undskyldning uden at virke ynkelig.
