Snak

Mere indhold efter annoncen

Amnesty i opråb til FIFA: Stop Saudis VM-bud

man 11. nov 2024

Amnesty International opfordrer FIFA til at bremse processen omkring tildelingen af VM-værtsskabet for 2034, da Saudi-Arabien ikke aktuelt lever op til kravene for menneskerettigheder.



Læs hele nyheden her
Åååhh Amnesty... You sweet summer child..

Det er penge det her.. mange af dem. I har intet at skulle have sagt, og alt hvad i siger bliver smidt direkte i skraldespanden.
FC København <3
"Jeres opråb er blevet noteret og arkiveret i vores makulator"
- FIFA
Fans, klubber, spillere og forbund har alle bekendt kulør ift. menneskerettigheder. De er ikke velkomne i fodboldverdenen.

I kæmper desværre en lost cause Amnesty.!
Hvad vil de så have der bliver gjort, der er jo ikke andre lande der har søgt
Hvad vil de så have der bliver gjort, der er jo ikke andre lande der har søgt


Det der må være en joke.. Right? Please sig det er en joke.. please?
FC København <3
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det der må være en joke.. Right? Please sig det er en joke.. please?

Nej, ingen andre lande smed en ansøgning.
FIFA ændrede proceduren for VM 2034. Der var en 25 dages tidsfrist til at stable et bud på benene.

Australien var i gang med at undersøge muligheden, sammen med New Zealand og muligvis et andet, ikke-navngivet land fra Asien. Men valgte i sidste ende ikke at sende et bud afsted, dels grundet den korte tidsfrist men også fordi Saudis bud havde mere opbakning hos diverse forbund, herunder det asiatiske.
Det bliver en fantastisk slutrunde!
De gange de har været værter for UFC og boksning har det været forrygende.
Grunden til ingen andre har søgt er jo blandt andet fordi FIFA lige fik valgt en løsning til VM i 2030, der betød hele 3 ekstra kontinenter ikke ville have mulighed for at søge, på trods af hvor absolut ingen mening det giver, at der skal spilles et par enkelte kampe på den anden side af Atlanterhavet fra resten af turneringen. Det betød at kun Asien og Oceanien havde mulighed, og så skulle det også lige pludselig gå meget stærkt.
@BlastFromThePast42

Der er en MEGET god grund til ingen andre har søgt ;) Det er lidt det jeg prøver at komme frem til med at jeg virkeligt håbede du jokede.. For ja officielt er der ingen andre der bød, men hvorfor? ;) Den kan du temmelig meget regne ud hvis du ser hvordan det er løst op til dette VM ;)
FC København <3
@Mugzie
Jeg missede ironien i det første indlæg. Men jeg er udemærket klar over, hvorfor der kun var ét bud til VM34. Jeg forklarer det faktisk også i mit tidligere indlæg.
Annonce