Snak

Mere indhold efter annoncen
Lifetec

Det er ikke fordi jeg ikke kan følge bevæg grunden til dit argument.

Men hvorfor så mål linje teknologi ? Der kan jo også blive annulleret flotte mål med mållinje teknologi fordi de mangler 6 cm for at slippe mållinjen


Jeg synes der er forskel. I spillets ånd kan jeg ikke argumentere for, at et mål skal dømmes hvis bolden ikke er over stregen. Men jeg synes det er helt i spillets ånd at argumentere for, at reglerne bør udformes, så der tages højde for om en spiller har fordel af sin offsideposition eller ej. Jeg synes faktisk bare det er almindelig sund fornuft - ligesom det er sund fornuft, at der er indført "fordelsregel", så dommeren ikke behøver stoppe spillet selvom der efter bogen er lavet et frispark.

Er det for øvrigt ikke i superligaen, at VAR dommerne har indført en bagatelgrænse for offsides? Jeg synes jeg hørte noget om det på et tidspunkt, men hukommelsen er desværre ikke hvad den har været.......

Edit: Her VAR den: https://sport.tv2.dk/fodbold/2020-12-01-broendby-maalscorer-var-28-millimeter-offside-viser-var-foto
Har normalt stor respekt for Ancelotti. Han agerer med respekt både på sidelinjen og i pressen, men det her er da et ynkeligt grynt efter de har tabt til et hold der var bedre på alle parametre, det havde jeg virkelig ikke forventet skulle komme fra ham. Jeg tænker også at der må være gået noget galt i oversættelsen, for hvis han virkelig mener at Real spillede en komplet kamp, så står tingene godt nok skidt til.
Har lige set en video hvor han mener at det ikke er det rigtige billede der blev brugt da han blev dømt offside.
Derfor jeg skriver det skal være automatisk som ved vm, den er ikke så sort hvid som nogen tror og med de beskyldninger der er i luften er klart Ancelotti er sur.
https://youtu.be/dZsjFRS6qec
Her synes jeg reglerne burde være lidt mere fleksible.


Og hvordan tænker du det ville ende? Hvis en dommer er mere fleksibel end en anden, så er der jo ragnarok efterfølgende. Bare se hvad en reel offside medfører!

Et af vi menneskers fordele er evnen til at lave skønsmæssige vurderinger, noget som robotterne stadig ikke kan.


Og det kan vi fint udnytte andre steder, det ville bare være fedt hvis der blev skønnet ens. Men det sker jo ikke for så havde man ikke de tilbagevendende diskussioner omkring "Hvorfor giver den ikke gult når et lignende frispark gjorde i sidste uge"
Her synes jeg reglerne burde være lidt mere fleksible.


Og hvordan tænker du det ville ende? Hvis en dommer er mere fleksibel end en anden, så er der jo ragnarok efterfølgende. Bare se hvad en reel offside medfører!

Et af vi menneskers fordele er evnen til at lave skønsmæssige vurderinger, noget som robotterne stadig ikke kan.


Og det kan vi fint udnytte andre steder, det ville bare være fedt hvis der blev skønnet ens. Men det sker jo ikke for så havde man ikke de tilbagevendende diskussioner omkring "Hvorfor giver den ikke gult når et lignende frispark gjorde i sidste uge"


Der er masser af skøn i fodbold - og tak for det!
Det er fint med klare regler, men når det bliver til regler for reglernes skyld, så ryger fornuften. Men ja firkantede regler er da behageligt meget nemmere - særligt for dem der ikke vil tænke selv.
Selvom vi nu har de regler vi har, så forstår jeg ikke at nogle vil argumentere for, at VAR skal blande sig ved en offside på 2 centimeter (Overordnet betragtning. Jeg har ikke set den aktuelle situation) - men det gør man så heldigvis heller ikke i den danske superliga, jf. mit link.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Omvendt vil jeg blive træt af at måske tabe en fodboldkamp på en dommerfejl / et regelbrud hvilket ikke er i spillets ånd. Især vil jeg være træt sf at tabe på en dommerfejl hvor man har værktøjerne til at undgå dem
Offsiden var tæt men helt reel. Forstår godt Ancelottis frustration men synes som mange andre at han (normalt) har format til at undgå at kritisere en korrekt VAR. Det er op på hesten for Real og så lykønske Barcelona med titlen denne sæson.
https://twitter.com/infosfcb/status/1503096223938453508?s=20&t=19q9rsxzpUGq6ZYv4-CEDA
30 cm er ret meget hvis du spørger min kone
Kenken

Tak for dagens grin 🤣
Annonce