Snak

Mere indhold efter annoncen

Anders Jochumsen er færdig hos seriehold: Det har været slidsomt

ons 24. maj 2023

Den tidligere divisionsbomber Anders Jochumsen siger til bold.dk, at han stopper som B 1903-cheftræner efter sæsonen. Resultaterne har ikke været gode nok, og det har været hårdt, men han har haft en fantastisk tid. 



Læs hele nyheden her
Dette er vel ret beset det som er galt med dansk fodbold.
En tidligere superliga spiller rykker ned med et hold fra KS.
Hvad med alle de gode trænere som er i DS eller de andre lokalserier? De har bare ikke spillet i Superligaen, så ingen interesse.
Jeg det går i mit pis - undskyld hvis jeg har fornærmet nogen.
Fuldstændig enig.. men det kræver osse en masse ofre vilje at nå dertil som ikke tidligere superliga spiller.. men der løber rigtig mange dygtige træner rundt derude som aldrig får chancen pga en tidligere spiller kommer før dem
Msn må sige at de har gjort det med maner. Sidste år spillede B1903 i DS. Så på 2 sæsoner til serie 1. Det er ik godt nok trænerarbejde, sidste sæson i KS med Vigerslev var heller ikk nogen åbenbaring, så hvis der står klubber i kø for de 2 herrer, må det være pga deres tidligere bedrifter som spillere, for de har ikk noget på deres træner CV som de kan fremvise.
Annonce