Snak

Mere indhold efter annoncen
AGF kan sagtens slå Brøndby og Midtjylland vinder i Silkeborg. Det bliver fedt i weekenden.
Omvendt, FCN mistede energien totalt på Brøndby Stadion. Varmen og stemningen fik dem til at lide.

Så det er ikke urealistisk det samme sker for AGF - de er heller ikke ligefrem super friske.

Var jeg en del af Brøndbys stab, ville jeg ikke være i tvivl om sejren og taktikken; bare scor så mange mål som overhovedet muligt :-).
@Codewriters:
Du må være relativt ny Superligafølger hvis du tror at AGF går på ferie mod BIF. Selv da vi var allerdårligst med nedrykninger og uendelige 10. pladser var det de 3 kampe om året (i den gamle struktur) hvor man kunne forvente en god præstation. Sidste gang manglede AGF hele 9 spillere og fik alligevel klemt en uafgjort ud af en kamp der burde være endt 0-3 til BIF.

Dermed ikke sagt at AGF bare lige flyver ud og vinder, der er godt nok ikke ret mange andre kampe BIF hellere vil vinde end den mod os, og jeg er ikke i tvivl om at det eneste andet hold BIF hellere vil løfte pokalen foran er FCK. Hvis AGF taber er det ikke manglende vilje, det er helt sikkert, for der er intet andet hold man hellere vil fjerne mesterskabet fra.

Det skal nok blive en fed kamp, det er bare et spørgsmål om hvem der ender med at juble til sidst.
Det er fint nok at man taler AGF’s præstation mod FCK op. Men vi må heller ikke glemme at det nok var den værste kamp fra FC’s side, måske i hele sæsonen. Jeg forventer at GF bliver mast på Brøndby stadion og jeg håber det sådan set også. Samtidigt frygter jeg at FCK’s kollaps bliver fuldbyrdet mod FCN. Eneste gode ved det, er at der så unægteligt må skues godt og grundigt indad i København. Fra en FCK fan som håber at guldet bliver på djævleøen.
Stop nu det ævl med AGF’s slutspil har været pinligt. De har for helv…. Været lagt ned af skader. Og de stamspillere som kom retur til finalen, var jo ikke i nærheden af form.

Det er der i mod pinligt, at høre de samme åndssvage konklusioner igen igen.

Ligesom at SIF vandt, var en sejr for fodbolden. For dernæst at blive spillet af banen i Århus i 1. Halvleg, og 14-0 i skud.

At AGF vil gøre hvad de kan på søndag, er der intet underligt i. Om det rækker må vi jo vente, og se…..
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men vi må heller ikke glemme at det nok var den værste kamp fra FC’s side, måske i hele sæsonen.


en gang i mellem må man også gerne bare lægge sig ned og acceptere, at modstanderen spillede godt.

OT:
Selvfølgelig vil Anderson (og AGF) da gerne vinde kampen. Andet ville da være helt skørt. At det så kan få betydning for mesterskabets placering, det er vel bare lidt ekstra motiverende. Havde de mødt FCM, så havde tilgangen sikkert være på samme måde, rivaliseringen er primært noget, der findes mellem fangrupperingerne.

Og i øvrigt, så slipper vi vel for den forurenende helikopter, der tidligere var i spil mht. pokal til en af de 3-4 guldbejlere. Så tak til AGF for at tænke på miljøet og vinde i går :)
Utroligt så store i slaget man bliver i Aarhus når man er heldig at vinde over FCK der brænde 6 100% chancer men så ineffektive er BIF ikke og så snart BIF scorer deres første mål på søndag slår AGF op i banen og så er den kamp færdig, et god bud på et resultat på søndag er 3-0 til BIF
@Konge

Ja, det er indlysende at man lider af storhedsvanvid fordi man gerne vil vinde en fodbold kamp.

Det er satme underligt, og i sær med tanke på, at der hver weekend er 12 hold i Superligaen som efter din analyse lider af storhedsvanvid.

Det er jo ikke AGF´s skyld, at FCK spillerne ikke kunne score. Men deres målmand havde nu en del af skylden.

Prøv nu lige med lidt nuancer.
Kan ikke døje "gym.pigerne"........ men jord nu alligevel Bundby.

Er ikke FCM-uld fan (ej heller FuCK), men af to muligheder for DM..


Forsøger du at opnå et ban på et enkelt opslag? Siden du på 2 sætninger kan komme med øgenavne til 4 klubber?
Annonce