Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja. Vil du da ikke mene at FCK kom klart bedst ud? Så min anerkendelse ligger da klart i at AGF gjorde det godt, greb chancen og vendte kampen på hovedet.
Så er spåkonerne gået i gang med hvor sikkert det er at GF bliver spillet ud af banen og bla bla.

Det er da muligt at det ender med en BIF sejr, men FCK-kampen viste da at AGF ikke er gået på ferie endnu :) Jeg ser frem til på søndag, hvor AGF kan spille frit, og hvor der alt andet lige ved være nerver hos de blå/gule.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
TheUnitedWay:

Jeg er helt med på din pointe og også enig i at vi så det i går. For mig er der et par detaljer til det.

1) I spillede hjemme i går. Oven på en rigtig træls periode var de nok sultne efter at vise et niveau igen foran egne fans.

2) Søndag er i Brøndby, hvor det kommer til at koge!

3) FCK gætter jeg på var et slagen mandskab i går, efter nederlaget til Midtjylland. Jovist, et mesterskab havde stadig været muligt med en sejr i går, men chancen ville stadig være lille.

4) Brøndby er mester med sejr.

De elementer sammenlagt føler jeg lidt bør tippe en del procenter Brøndbys vej kontra AGF’s.

Med det sagt, Brøndby kan sagtens smide det. Hvis de ikke kan finde det rigtige spændingsniveau frem og kontrollere nerverne, så bliver det giftigt. Men så er min grundlæggende holdning så også, at så er man ikke dygtig nok til at kunne kalde sig dansk mester. Det mentale er en stor del af fodbold.
Kære ven - hvis du vil derop og sidde, så skal du altså være lidt mere hård end du er nu!
Sjovt at en del af GFs spillere og fans tilsynladende har mere motivation for at ødelægge det for Københavner kluberne, end at at bryde deres menneskealder lange trofæ tørke. Skægt.

Bliver en spændene kamp. GF gjorde det fint igår, men gav også mange chancer væk. På en god dag mener jeg vi er markant bedre og jeg tror faktisk vi havde vundet en kamp, med et tilsvarende antal store chancer i vores favør.

Men game on. Spilleren her virker meget selvsikker. Krydser alt hvad krydses kan for 0 gummiben og at hovmod står for fald.

Kom så Gul!!
4) Brøndby er mester med sejr.


..med mindre FCM vinder med 7 mål mere end Brøndby gør :-)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
“Sjovt at en del af GFs spillere og fans tilsynladende har mere motivation for at ødelægge det for Københavner kluberne, end at at bryde deres menneskealder lange trofæ tørke. Skægt.”

Hvilket mesterskab er det lige AGF kan vinde nu???
Skal vi finde motivation til at vinde et mesterskab som ikke man vindes?
Kom lidt dummere…
Jeg er hvid indtil jeg dør...
Kom så GF det er nu i har chancen for at tage hævn over Mogens Kroghs mål tilbage i 96 hvor i missede Guldet.
Ikast fs. Siden 78 WBA i hjertet (Cyril Regis & Laurie Cunningham var konger)
Sidste år mødtes de i sidste runde i Aarhus. Brøndby spillede for at GF ikke skulle have medaljer. Det gik de meget op i og kom på 0-3. Så gik de på ferie. Jeg tror ikke, GF kommer på 0-3, men de har før været bagud og udlignet
Jeg forstår nu, at FCK simpelthen ikke gad i går, og derfor smed de mesterskabet, som de ellers gentagne gange over sæsonen har meldt ud, at de ville vinde.

Det havde intet med AGF´s spil eller vilje at gøre. De højt betalte og profilerede FCK spillere smed simpelthen et sikkert ret stor årsbonus, for lige at tage en blunder en sommeraften i Aarhus. Det giver jo rigtig god mening, også set i lyset af, at flere af de selv samme spillere risikere at ryge ud af klubben på denne baggrund.


moderator
@Dirtydozen

Drop lige de der latterlige øgenavne.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce