Snak

Mere indhold efter annoncen
@crn85,

Jeg har vist en tendens til at holde med afrikanske hold, af en eller anden grund. De *kan* spille godt, men er måske ikke altid så skarpe i defensiven. Marokko muligvis undtaget :-D

Jeg er stadig skuffet over at Brasilien røg ud og som en slags desperat sympati med et nærliggende land håbede jeg på Argentina -- men jeg synes slet ikke de er i samme liga, spillemæssigt. Men de *ville* mest her til aften, så fortjent nok.
Aalborg BK siden 1995 Landsholdet
Virkelig en fed kamp, som startede top sløjt og alt andet end lovende. Det blev der i den grad lavet om på! Må indrømme at jeg håbede på en udligning til sidst, alene fordi jeg ønskede 30 minutter mere af den kamp. Vanvittig og iskold frisparkskombination at diske op med i tillægstidens tillægstid.

Håber inderligt på Messi vs. Ronaldo i finalen. Det ville jo helt simpelt være den mest fortjente afslutning på de to gutters evige kamp, og samtidigt ville tæt på den komplette og mest fuldendte historie, vi nogensinde vil stifte bekendtskab med. Det ville næsten være for godt til at være sandt.

Skulle det ske, så er jeg sikker på at vi alle er en del af et stort reality program, for sådan en afslutninger kan da ikke fås ved tilfældigheder, de findes kun i eventyrer og amerikanske film.
Og på trods af mit store tilhørsforhold til både Real Madrid og Cristiano, så skal man være et snæversynet menneske, for ikke at kunne unde Messi den VM pokal.

Jeg tror ikke der kommer en spiller som ham igen. Så skulle det være hvis Andrew Hjulsager virkelig strammede ballerne i styrketræningslokalet og altid blev et kvarters tid efter hver træning, og spillede mur med sig selv. Dog et long shot, og højst usandsynligt, da rygterne jo siger, at har til vane altid at være først omklædt og altid når den tidlige bus, så han kan komme hjem og se Kongen af Queens. Ved dog ikke om der er hold i det, men jeg har hørt det fra flere kollegaer på mit arbejde nu, og de er ikke normalt folk som lyver og bare finder på historier.
Fryd at ulækre Holland ikke længere skal forpeste denne turnering. Det antager jeg du er stærkt enig i.
Men det er jo lige omvendt? Weirdo
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bedste kamp til VM!.
Argentina er i en elendig fatning og det er decideret pinligt at se deres spil. De burde være blandt top3 bedste landshold i verden med de spillere de har.



Det kan jeg slet ikke følge, jeg synes ikke de har en specielt god trup, med enkelte virkeligt dygtige spillere.

Jeg har svært ved at se nogen af dem, udover Messi, komme på det franske eller brasilianske hold fx. Der var heller ikke mange af dem jeg havde taget til det engelske landshold osv.

Jeg tror de får det svært mod Kroatien uanset hvad.
Fedt de vandt og klart det bedste hold. Det er bare vildt hvor lidt kreative deres midtbane er. Messi ene mand trækker dem videre mens deres forsvar lukket mål ind.

Frankrig har et bedre hold og de burde vinde vm
Frankrig har som jeg også sagde inden VM, det klart bedste hold, men det er fodbold. Jeg tror fortsat at Frankrig vinder det hele, men jeg håber på Kroatien ełler England. Gerne en finale med de to lande! Og så må Marokko gerne lige sende Ronaldo ud i morgen, det kunne være smukt 🙏
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Han undgik nogle kontroversielle røde kort og det var fedt. Et intenst argentinske hold fyldt med hardhitters og toparrogante hollændere, ville altid give mange kort.


Ja det er jo dommerens job at undgå røde kort når der bliver lavet svinestreger, det er klart. Hvilken logik.
Annonce