Snak

Mere indhold efter annoncen
Spot on Vince 🙏
Jeg vil vove at påstå reglerne lider skibbrud med den håndtering vi så i gårdagens kamp - spillet bliver for “voldeligt” med de greb i feltet og hjørnespark er blevet mere brydning end fodbold … dem der smartest til at udnytte tvivlen hos dommerne vinder lige nu over dem der ikke forstår at udnytte det

Joao Pedro skulle være gået i jorden et par gange i går og det samme med Chalobah - for det var klart over det tilladelige hvis sporten skal overleve
"We didn't underestimate them. They were just a lot better than we thought” 🙈 #KSDH 🤍 #KTBFFH 💙
Jeg synes der er lidt tuderi omkring Arsenal og hjørnespark. Det samme form for tuderi som vi Arsenal-fans praktiserede, når vi under Wenger-dagene blev fysisk domineret af modstandere som Stoke, Bolton etc. (og endda også til tider Chelsea).
moderator
@Vince

Enig i mere eller mindre det hele, men det får jo i begge retninger. Også i går. Læg fx mærke til Gyökeres ved målet til 1-0. Det er jo ikke en mindre forseelse imod ham, end eksemplerne fra Arsenal-spillerne. Og man kan finde virkeligt mange situationer, som går under radaren, fordi det ikke er en afgørende, eller tæt på afgørende sekvens. Og sådan har det været i mange år. Og Arsenal er også blevet straffet af det, da man havde færre fysisk stærke spillere.

Jeg synes helt sikkert det er noget man skal gøre meget mere ved. Min anke går mod fremstillingen af det som noget særligt Arsenal-relateret. Det giver ikke rigtigt mening. Det er bredere og ældre end dét.
https://kortlink.dk/sudv
@Geddar

Det skulle egentlig også mest tolkes som en kritik af dommerne og deres flagrende linje, mere end at det var et Arsenal problem.

Selvom jeg dog synes det indimellem bliver lige lovligt kreativt med nogle af de ting i gør på banen under Arteta. Det er ikke alt han har implementeret som er lige sexet for spillet. :)
moderator
Det er vi til gengæld også mange Arsenal-fans der er enige i. Manglen af selvsamme små tricks har dog også tidligere (især i sidste del af Wenger-tiden) været et kritikpunkt.
https://kortlink.dk/sudv
@Geddar

Det er også lidt mit indtryk når jeg læser med derinde, at det bestemt ikke er alt fra Arteta man er lige vild med trods generelt gode resultater.

Det sagt, så ville det ikke gøre mig noget hvis Chelsea lærte en ting eller to af jer. For i er virkelig blevet kyniske og dygtige til flere af de ting i gør og som vi er knap så gode til. :)
moderator
Ja, der er mange facetter der fungerer, inklusiv de lidt mere kyniske. Men jeg tror vi er mange Arsenal-fans, der gerne havde set lidt mere flydende og risikobetonet offensivt spil. Det har været der til tider, men der har været for mange kampe, hvor spillet på den sidste tredjedel virker forkrampet. Det hjælper dog nok heller ikke at have et så sløjt udvalg på 9´eren til rådighed.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce